Wracają obowiązkowe szczepienia. Znamy termin
Obowiązkowe szczepienia wracają już od 18 kwietnia - taką decyzję podjęło Ministerstwo Zdrowia. Decyzję poparli konsultanci krajowi epidemiologii, neonatologii i medycyny rodzinnej. Rzecznik resortu, Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił, że chodzi m.in. o szczepienie dzieci po porodzie, dzieci do 24. miesiąca życia oraz zalecane szczepienia dodatkowe.
Obowiązkowe szczepienia wracają już od najbliższej soboty. Głównym powodem ich wznowienia jest bezpieczeństwo epidemiologiczne.
- Wspólnie z konsultantami epidemiologii, neonatologii, medycyny rodzinnej, stwierdziliśmy, że należy już rozpocząć z powrotem proces bieżących szczepień ochronnych - oświadczył rzecznik resortu zdrowia podczas konferencji prasowej. - Powrót do obowiązkowych szczepień, może też uchronić nas wszystkich przed kolejnymi chorobami, bo COVID-19 nie jest dzisiaj jedyną chorobą zakaźną, która nam zagraża.
Jakie szczepienia obowiązkowe będą wykonywane?
Wszystkie, które zawarte są w kalendarzu szczepień obowiązkowych dla danych grup wiekowych. Poza tym, wykonywane będą wszystkie szczepienia zalecane. m. in. przeciwko pneumokokom i grypie. - To ostatnie jest szczególnie ważne, bo dodatkowo zabezpieczyć nas może przed powikłaniami w zakresie chorób płuc – zauważył Andrusiewicz.
Szczepienia obowiązkowe - kogo dotyczą?
Od 18 kwietnia szczepieniami obowiązkowymi będą objęte:
- dzieci po porodzie
- dzieci do 24. miesiąca życia
- wszystkie osoby, u których choroby wskazują na konieczność zaszczepienia
Czy wznowienie szczepień jest bezpieczne?
W komunikacie resortu zdrowia o wznowieniu obowiązkowych szczepień poinformowano, że można je przeprowadzić, jeżeli "brak jest epidemiologicznych czynników ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 zarówno u dziecka, jak i jego opiekunów lub innych domowników (np. powrót w ciągu 14 ostatnich dni z rejonów o dużej i utrwalonej transmisji SARS-CoV-2 lub kontakt w ciągu ostatnich 14 dni z osobą zakażoną SARS-CoV-2 lub chorą na COVID-19 lub przebywającą w kwarantannie z powodu ryzyka zakażenia SARS-CoV-2)".
- Co to oznacza?
Szczepienie może być wykonane tylko wtedy, jeżeli zarówno dziecko, jak i rodzic/opiekun, a także ich domownicy nie mają objawów ostrej infekcji (gorączka, kaszel, duszność, biegunka), które mogłyby wskazywać na COVID-19.
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia podkreślił, że w czasie pandemii należy przede wszystkim zabezpieczyć miejsca, w których odbywają się obowiązkowe szczepienia, personel medyczny oraz osoby, w tym dzieci, które będą się szczepić.
Szczegółowe informacje dotyczące powrotu do szczepień obowiązkowych są zawarte w zaleceniu opublikowanym w piątek na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia (Komunikat w sprawie wykonywania szczepień ochronnych w czasie pandemii COVID-19), które zacznie obowiązywać od soboty 18 kwietnia.
Czytaj też:
- Koronawirus - objawy i leczenie. Czy koronawirus jest wyleczalny?
- Szczepionka na koronawirusa: kiedy będzie gotowa?
Porady eksperta