Jak wysypiać się w czasie pandemii?
Nowe badanie sugeruje, że praca zdalna może powodować bezsenność lub kłopoty z zasypianiem. Prawdopodobnie przyczyną problemów ze snem jest zaburzony rytm dobowy. W takiej sytuacji cykle snu i czuwania po prostu nie działają prawidłowo - twierdzi Randy Nelson, dyrektor West Virginia University Center for Foundational Neuroscience Research and Education.

„Praktycznie wszystkie organizmy na Ziemi mają swoje wewnętrzne zegary biologiczne. W przypadku ludzi, praktycznie każdy aspekt naszej fizjologii i zachowania, taki jak sen, wydzielanie hormonów, regulacja temperatury ciała, metabolizm i przyjmowanie pokarmu jest zależny od naszych wewnętrznych zegarów" – powiedział Nelson.
„Gdybyś został umieszczony w słabo oświetlonej jaskini na kilka tygodni, twój cykl snu i czuwania może trwać około 24 godziny i 15 minut, ale nie dokładnie 24 godziny, ponieważ zegar dobowy jest resetowany codziennie przez ekspozycję na światło” – wyjaśnił Nelson.
Ekspozycja na światło słoneczne w ciągu dnia resetuje zegary dobowe do 24 godzin. Ekspozycja na sztuczne światło w nocy może spowodować spustoszenie w koordynacji czasowej fizjologii i zachowania.
Pracując w biurze, rytm dobowy jest regularny, potrzebujemy czasu na to, aby po przebudzeniu przygotować się do pracy, dojechać do biura, a następnie wrócić do domu. „Kluczem do zachowania dobrej higieny okołodobowej jest konsekwencja w codziennym funkcjonowaniu” – powiedział Nelson.
Polecany artykuł:
Jak więc dobrze się wyspać?
Nelson zaleca, aby naśladować naturalne cykle dzień-noc w trakcie pracy. Całkowite zaciemnienie sypialni (w ciągu dnia, jeśli pracujesz na nocną zmianę) i rozjaśnienie miejsca pracy na nocnej zmianie to prosty sposób na zachowanie harmonii.
Nawet 30-minutowa ekspozycja na naturalne światło dzienne uzyskana w trakcie spaceru czy biegania ma duże znaczenie. Używaj jasnego oświetlenia pracując w nocy, aby naśladować światło dzienne i używaj zasłon zaciemniających lub maski do spania, jeśli śpisz za dnia. Warto także wyposażyć się w melatoninę, która pomaga wyrównać rytm dobowy.
