"Wpadnij na przegląd do ginekologa" i wykonaj bezpłatną cytologię - ruszyła VIII edycja kampanii "Piękna bo Zdrowa"
VIII edycja Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej "Piękna bo Zdrowa", której inicjatorem jest Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości wystartowała 21 stycznia 2017. Jej celem jest przypominanie kobietom o wykonywaniu profilaktycznych badań ginekologicznych.
Tegoroczna kampania przebiega pod hasłem "Wpadnij po przegląd do ginekologa" i ma zachęcić kobiety, by w taki sam sposób dbały o swoje zdrowie intymne, jak troszczą się o własne bezpieczeństwo, wykonując przegląd samochodu.
Swoim udziałem wspierają kampanię znane i lubiane gwiazdy: Katarzyna Żak, Anita Sokołowska, Paulina Chruściel, Anna Kalczyńska, a także Ida Karpińska, prezes i założycielka Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości. W sesji zdjęciowej do materiałów promocyjnych wziął również udział dr n. med. Andrzej Nowakowski - specjalista w zakresie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej. Zwrócił on szczególną uwagę na szczoteczkę cytologiczną, niezbędną do wykonania poprawnego badania ginekologicznego.
Cytologia: ważny element profilaktyki raka szyjki macicy
Ogólnopolska Organizacja "Kwiat Kobiecości" zleciła ośrodkowi badawczemu IQS przeprowadzenie raportu w ramach kampanii "Piękna bo Zdrowa". W badaniu wzięło udział 800 kobiet. Okazało się, że są one świadome konieczności wykonywania cytologii, mimo to zapisują się na nią tylko okazjonalnie. Co trzecia Polka robi to rzadziej niż raz na dwa lata. Z drugiej strony, 82 procent pań co najmniej raz w życiu miało wykonywane badanie cytologiczne, w tym aż 96 procent kobiet po 30. roku życia, 74 procent pań w wieku 20-29 lat i 16 procent dziewcząt w wieku 15-19 lat. Częstotliwość wykonywania cytologii zależy od wieku kobiety. 76 procent pań w wieku 20-39 lat wykonuje cytologię regularnie, czyli co najmniej raz na 2 lata. Po 40. roku życia częstotliwość wykonywania cytologii maleje. Regularnie w tym wieku bada się tylko 60 procent kobiet. Tegoroczna kampania "Piękna bo Zdrowa" ma na celu przekonanie pań, by nie odkładać badań na później i by udawać się na nie razem z mamą, siostrą, przyjaciółkami – tak, jak na spotkanie w kawiarni.
Kwiat Kobiecości obchodzi właśnie swoje 10-lecie. Fundacja, założona i prowadzona przez Idę Karpińską, swoimi akcjami dotarła bezpośrednio do ponad 40000 kobiet w całej Polsce. Co roku w okolicach 6 grudnia wolontariuszki Kwiatu Kobiecości odwiedzają około 4000 pacjentek oddziałów ginekologii onkologicznej w szpitalach w całej Polsce i przekazują im świąteczne upominki. Ida Karpińska 11 lat temu wygrała walkę z rakiem szyjki macicy i chce, aby kobiety w starciu z nowotworem nie były osamotnione. W tym celu osiem lat temu stworzyła kampanię "Piękna bo Zdrowa", dotyczącą profilaktyki raka szyjki macicy, a dwa lata temu "Diagnostykę jajnika", która dotyczy raka jajnika.
Cytologia: co powinnaś wiedzieć?
Badanie cytologiczne najlepiej wykonać siedem dni po zakończeniu miesiączki. Warto pamiętać, by na dzień przed badaniem nie współżyć i nie przyjmować globulek dopochwowych. Wynik badania powinien zostać oceniony przez dwóch cytologów i opisany według najnowszych standardów i wytycznych. Co ważne, badanie cytologiczne nie zapobiega zakażeniu wirusem HPV, ale pomaga wykryć wczesne oznaki choroby.
Regularne wykonywanie cytologii to jeden z elementów profilaktyki raka szyjki macicy. Badanie pozwala na wykrycie nowotworu w początkowej fazie i daje szansę na całkowite wyleczenie, a polega na mikroskopowej ocenie komórek pobranych przez ginekologa specjalną szczoteczką z szyjki macicy. Wykonywanie cytologii jest tym bardziej wskazane, że rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet – co roku umiera na niego 1669 pań. Na zachorowanie najbardziej narażone są kobiety z zaburzoną odpornością, nieprawidłową mikroflorą pochwy, nieleczoną nadżerką, a także palące papierosy.
Kolejnym sposobem na wykrycie wirusa HPV jest test HPV na obecność DNA wirusa. Warto dodać, że do wykonania obu badań wystarczy jedno pobranie.
Przyłącz się do akcji i pomóż innym kobietom!
Możesz zostać Ambasadorką akcji i przypominać kobietom o regularnym odwiedzaniu ginekologa i wykonywaniu badań cytologicznych. Opowiadaj o organizacji rodzinie, przyjaciółkom, znajomym. Spraw im prezent, przypominający o dbaniu o swoje zdrowie - bransoletkę ozdobioną specjalnym kwiatkiem, którą można zamówić na stronie www.kwiatkobiecosci.pl.
Cytologia: bezpłatne badania
W ramach kampanii "Piękna bo Zdrowa" do przekazania jest aż 4700 kuponów na badania cytologiczne i vouchery z 30-procentową zniżką na konsultację ginekologiczną, HPV met. PCR, USG ginekologiczne i USG piersi. Badania będzie można zrealizować w placówkach POLMED w całej Polsce. Kupony konkursowe będą zamieszczone m.in. w serwisie poradnikzdrowie.pl, który jest jednym z patronów medialnych kampanii.
Więcej informacji znajdziesz na stronach: www.kwiatkobiecosci.pl i www.facebook.com/kwiatkobiecosci.
Ogólnopolska organizacja "Kwiat kobiecości"