Wolne dni cię zmęczyły? Psycholożka wyjaśnia, co możesz dla siebie zrobić w styczniu

2025-01-03 10:37

Co czujesz po świętach i sylwestrze? Wiele osób odpowiada: zmęczenie. Po "świątecznym odpoczywaniu" nierzadko zamiast pozytywnej energii, czujemy tylko ciężar zrealizowanych zadań i związanych z tym okresem obowiązków, a przy tym ciężar... niezrealizowanych postanowień sprzed roku. Jak "wrzucić na luz" i pomóc sobie wrócić do samej siebie, bo świąteczno-sylwestrowym natłoku zadań i wrażeń? Psycholożka odpowiada na nasze pytania.

Wolne dni cię zmęczyły? Psycholożka wyjaśnia, co możesz dla siebie zrobić w styczniu
Autor: GettyImages Wolne dni cię zmęczyły? Psycholożka wyjaśnia, co możesz dla siebie zrobić w styczniu

Dlaczego czuję zmęczenie po świętach i sylwestrze?

Chociaż święta i sylwester uchodzą za najpiękniejszy czas w roku, dla wielu osób to jest bardzo trudny czas. Stres związany ze świętami może mieć wiele przyczyn.

Część osób odczuwa presję na perfekcyjne przygotowanie świąt, sprzątanie i gotowanie. Dla innych stresujące są spotkania z krewnymi, którzy nie zawsze bywają życzliwi: trudne pytania, niezręczne sytuacje to wciąż zbyt częsty element świąt.

Kolejne osoby przeżywają święta ciężko, ponieważ przypominają im one o doświadczanej samotności, trudnościach. Święta i sylwester to też czas podsumowań całego roku: czujemy wtedy, co nam się udało zrealizować, a co nie. Niekiedy boleśnie zdajemy sobie sprawę, że plany i marzenia na dany rok nie zostały spełnione.

Czujemy też nieobecność bliskich, którzy już zmarli i więcej się nie spotkamy z nimi przy tradycyjnym świątecznym stole.

Poradnik Zdrowie: Lecznicza marihuana pomaga wielu chorym. "To nie jest żadna alternatywna medycyna"

Do tego dochodzi sylwestrowa noc, która – choć bywa czasem wspaniałej zabawy – dodatkowo wybija z rytmu, dokładając zmęczenie fizyczne do zmęczenia psychicznego, jakie nawarstwia się w naszej świadomości po kilku dniach świąt.

Niekiedy też sama zmiana rytmu i dni wolne od pracy bywają dla niektórych osób trudnym doświadczeniem. Oto w wolnych chwilach zderzamy się z tym, co mamy w głowie i sercu, a co na co dzień staramy się tłumić pracą i nadmiarem obowiązków. Zatrzymanie się na chwilę sprzyja refleksji, która bywa bolesna i rozczarowująca.

Czasem zaś mamy za sobą świetne, rodzinne święta, ale po prostu jesteśmy przebodźcowane po nich, bo hałas, bo jedzenie, bo goście, bo dzieci mają szkolne wolne...

To tylko kilka powodów, dla których po świątecznym odpoczynku możemy czuć się zmęczone, przytłoczone, przygnębione, zestresowane albo smutne. I czasem trudno sobie z tym poradzić, szczególnie że przyjęło się sądzić, że czas świąteczno-noworoczny to dobry, magiczny czas.

CZYTAJ TEŻ: Z korzyścią dla zdrowia. 10 postanowień na nowy rok

Jak odpocząć po świętach i sylwestrze

Jak odpoczywać po „odpoczywaniu” związanym ze świętami i sylwestrem? To dni teoretycznie wolne od pracy, a jednak generują stres, napięcie i zmęczenie.

Dr Marzena Sekuła, psycholożka z Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia Grupy LUX MED, w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie zwraca uwagę:

Niektóre wydarzenia w codziennym życiu często stanowią źródło stresu, nawet jeśli dotyczą zdarzeń uznawanych za pożądane i wyczekiwane przez cały rok, takich jak np. święta czy sylwester.

Obowiązki związane z organizacją tych wydarzeń, oczekiwania społeczne i szalone tempo przygotowań wymagają ogromnych pokładów energii zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

I, pomimo że to czas wolny to może stanowić ogromne źródło stresu, który może objawiać się zmęczeniem, apatią i frustracją. 

Zdaniem psycholożki, są sposoby, żeby wrócić do naszego życiowego ładu. Przede wszystkim warto podejść do siebie z wyrozumiałością, bez presji. Bo rozpoczęcie nowego roku, w kontekście nierzadko polecanych też przecież postanowień, stanowić może przecież dodatkowe źródło stresu: że „muszę” zrobić to, zmienić tamto, zaplanować coś jeszcze...

- Daj sobie czas na adaptację – podkreśla psycholożka dr Marzena Sekuła. - Po świątecznej przerwie nie rzucaj się od razu w wir pracy czy codziennych obowiązków. Jeśli to możliwe, zorganizuj kilka dni w „trybie slo-mo”, to pozwoli spokojnie wrócić do „normalności”.

Chociaż nie zawsze możemy wziąć wolne w pracy w tych dniach, warto więc odłożyć chociaż część obowiązków, wysypiać się, zatroszczyć się o siebie. Jak to zrobić?

5 częstych dolegliwości trawiennych w święta. Tak sobie szybko poradzisz

- Wróć do codziennych rytuałów – wyjaśnia psycholożka. - Święta i sylwester często zaburzają rytm dnia i nocy oraz zdrowe nawyki. Powrót do zbilansowanej diety oraz odpowiednia ilość snu jest ważna zarówno dla ciała, jak i umysłu. Sen regeneruje i relaksuje nasz organizm, a regularna aktywność fizyczna jest naturalnym źródłem „hormonów szczęścia”, co może pomóc w redukowaniu świątecznego stresu.

CZYTAJ TEŻ: Proste triki na skuteczne zmiany. To zrób, żeby dotrzymać postanowień w nowym roku

Na tym nie koniec, jeśli chodzi o możliwości zadbania o siebie. Nie da się ukryć, że zarówno święta, jak i sylwester to często maraton towarzyskich spotkań. Warto po nich też nieco zwolnić, pobyć sama ze sobą.

- Po intensywnym okresie spotkań towarzyskich warto znaleźć chwilę na samotność – zrelaksować się w ciszy, uspokoić emocje i dać sobie czas na mentalny reset – zachęca psycholożka dr Marzena Sekuła z Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia Grupy LUX MED, w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie.

Chociaż możemy czuć presję, aby nowy rok zaczynać idealnie i od razu działać na 100 proc. możliwości, dajmy sobie czas, aby wejść w rytm codzienności. Dajmy sobie też zielone światło na to, żeby... nie być doskonałe. Dr Marzena Sekuła, psycholożka z Poradni Zdrowia Psychicznego apeluje:

Zapomnij o perfekcji. Nie próbuj od razu nadrabiać pourlopowych zaległości czy realizować noworocznych postanowień. Zamiast ambitnych planów, zastanów się nad kilkoma małymi zmianami, które poprawią twoje samopoczucie. Skuteczne zregenerowanie organizmu po świętach pozwoli naładować baterie i zacząć nowy rok z nową energią.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki