Woda z cytryną nie dla każdego. Ekspert tłumaczy dlaczego
Wiele korzyści z picia wody z cytryną jest potwierdzonych naukowo. Zaleca się ją przede wszystkim rano – wtedy podobno potrafi pobudzić bardziej niż kawa. Ale jak się okazuje, taki napój nie każdemu może służyć. Kto powinien uważać?
Zalet picia wody z cytryną jest naprawdę wiele. Po pierwsze to prosty w przygotowaniu napój. Po drugie nawadnia organizm, a dzięki dodatkowi cytryny – dostarcza witaminę C. Woda z cytryną działa moczopędnie. Ma pozytywny wpływ na przemianę materii oraz trawienie.
Jedna szklanka wody z cytryną (ok. 48 g) zawiera 10,6 kcal i 18,6 mg witaminy C. Co więcej, ma w sobie także kwas foliowy, potas, żelazo i inne witaminy z grupy B.
Woda z cytryną powoduje migreny?
Niektóre badania wskazują na związek pomiędzy spożywaniem cytrusów a migrenami. Neurolog dr Rebecca Traub z Columbia Doctors tłumaczy: "Możliwe jest, że owoce cytrusowe mogą wywoływać migreny u niektórych cierpiących na nią, i z pewnością znajdują się na radarach ekspertów jako możliwy – choć znacznie rzadszy – winowajca".
Lekarka podkreśla, że by ustalić przyczynę bólów głowy, warto zapisywać te informacje. Wystarczy prosty rejestr, w którym będziesz notować ataki migreny, a także spożywane pokarmy i przyjmowane leki.
To może pomóc lekarzowi ustalić przyczynę bólów głowy.
Kto powinien unikać wody z cytryną?
Sok z cytryny jest kwaśny, dlatego szczególnie osoby z refluksem powinny uważać, pijąc ten napój. Owoce cytrusowe zwiększają produkcję kwasu żołądkowego. Dlatego woda z cytryną może nasilić nieprzyjemne objawy choroby takie jak zgaga, ból brzucha, odbijanie.
Woda z dodatkiem cytryny może także negatywnie oddziaływać na zęby. W jaki sposób? Ten kwaśny dodatek może niszczyć szkliwo zębów. Aby ograniczyć ryzyko, zaleca się picie wody z cytryną przez słomkę, a potem płukanie ust czystą wodą.
Polecany artykuł: