Woda z bidonu jest zdrowa i eko? "Więcej bakterii niż na desce klozetowej"

2024-09-09 15:46

Wielorazowe butelki na wodę to już naprawdę mocny trend. Z dodatkowymi filtrami, o fantazyjnych wzorach i kolorach, cieszą nie tylko ekologów. Jeśli jednak nie dbasz właściwie o ich czystość, można narobić sobie poważnych kłopotów, o czym przypomina nie tylko Główny Inspektor sanitarny, ale też zaskakujące wyniki badań.

Woda z bidonu jest zdrowa i eko? Więcej bakterii niż na desce klozetowej
Autor: GettyImages

Twój bidon czy butelka wielorazowa ma śliską powierzchnię lub brzydko pachnie? Jeśli jej nie wąchasz, nie dotykasz od środka (bo niby jak?), a przede wszystkim nie myjesz właściwie, możesz mieć poważny problem.

Badania naukowe dowiodły, że taki pojemnik na wodę może zawierać nawet 40 tys. razy więcej bakterii, niż na regularnie mytej desce sedesowej. Jeśli nie myjesz bidonu regularnie, to bezpieczniej będzie napić się z miski dla psa, w której zwykle jest aż 14 razy mniej bakterii.

Webinar z lek. dent. Karoliną Łukaszkiewicz-Bucze - Ząbkowanie i higiena jamy ustnej u najmłodszych

Butelki wielorazowe na wodę - same plusy?

Niewątpliwie moda na wielorazowe opakowania na wodę to moda dobra. Nie dość, że oszczędzamy sporo pieniędzy, bo codzienne kupowanie wody butelkowanej nie jest tanie i dbamy o planetę, to jeszcze kształtujemy nawyk regularnego picia wody.

Z ładnej butelki jakoś bardziej się chce wody, a słodkie napoje mniej kuszą. To szczególnie ważne w przypadku dzieci i młodzieży. W szkole bidon jest jak znalazł, ale CZYSTY bidon.

Bakterie w brudnych butelkach nie są niewinne, obojętne dla naszego zdrowia. Wręcz przeciwnie: odpowiadają za groźne infekcje, szczególnie problemy żołądkowo-jelitowe.

Jak często myć bidony? GIS przypomina

Nim zdecydujesz się na wybór butelki wielorazowej, upewnij się, że faktycznie się do tego nadaje. Wszystkie opakowania, które mogą być stosowane do żywności – także do napojów - są oznakowane informacją "do kontaktu z żywnością" lub oznaczone specjalnym symbolem (szklanka i widelec).

Bidony i butelki do wody wymagają regularnego czyszczenia, najlepiej po każdym użyciu. Jeżeli korzystasz z bidonu każdego dnia, trzeba go myć przynajmniej raz dziennie.

Wielorazowe pojemniki na wodę - jak myć prawidłowo

  • Główny Inspektorat sanitarny przypomina, jak prawidłowo umyć bidon i inny typ butelek na wodę:
  • Zacznij od przepłukania pojemnika ciepłą wodą.
  • Nakrętkę, ustnik oraz uszczelki namocz w ciepłej wodzie z detergentem do mycia naczyń, a następnie dokładnie wyczyść.
  • Zwróć szczególną uwagę na miejsca słabiej dostępne i łączenia.
  • Wnętrze bidonu umyj wodą z detergentem. Użyj specjalnej szczotki do mycia butelek.
  • Wyczyść wnętrze słomki, używając małej szczotki do rurek i płynu do mycia naczyń.Po umyciu dokładnie wypłucz wodą wszystkie elementy.
  • Umytą butelkę dokładnie osusz lub pozostaw do wyschnięcia.Nie zakręcaj bidonu, gdy jest jeszcze mokry – może to spowodować powstanie nieprzyjemnego zapachu wewnątrz pojemnika.

Uwaga, brudna szczotka to też zagrożenie dla zdrowia. Trzeba ją wymieniać przynajmniej raz na 2-3 miesiące i również myć, a najlepiej od czasu do czasu sparzyć gorącą wodą.

Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki