Właśnie nadszedł czas kwitnienia tej niepozornej rośliny. Niektórzy muszą szczególnie na nia uważać

2022-08-31 11:54

Te żółte kwiatki porastające pola i łąki pięknie urozmaicają krajobraz. Ze względu na uroczy wygląd roślina ta często spotykana jest jako ozdoba w przydomowych ogródkach. Niestety, oprócz funkcji ozdobnej, ma ona sporo wad. Negatywnie wpływa nie tylko na środowisko, lecz także na osoby z alergią.

Nawłoć kanadyjska
Autor: Getty Images

Nawłoć kanadyjska, zwana z języka angielskiego „goldenrod” (złota rózga) to roślina, której okres kwitnienia przypada na sierpień i wrzesień. W tych miesiącach wysokie pędy zakończone drobnymi żółtymi kwiatkami zachwycają swoim uroczym wyglądem. Okazuje się jednak, że ta roślina jest bardzo niebezpieczna i inwazyjna.

Nawłoć kanadyjska pojawiła się w Polsce pod koniec XIX wieku. Porasta dzikie tereny i łąki, choć można ją znaleźć również w okolicach przydomowych gospodarstw i ogródków. Szybko się rozprzestrzenia dzięki roznoszeniu jej nasion przez wiatr. Jest rośliną miododajną.

Zioła w domu i na balkonie

Zabija bioróżnorodność

Nawłoć kanadyjska, dzięki szybkiemu rozrostowi, zagraża innym roślinom. Bardzo szybko się rozprzestrzenia i trudno się jej pozbyć. Ponadto wykazuje właściwości allelopatyczne, czyli wydziela związki chemiczne, które hamują wzrost innych roślin. W związku z tym zagraża bioróżnorodności oraz zmniejszeniu łąk i pastwisk.

Oprócz tego obecność nawłoci kanadyjskiej powoduje zmiany właściwości gleby. Przyczynia się m.in. do zwiększenia pH podłoża, zawartości azotu, węgla i substancji organicznych.

Niebezpieczna dla owadów

Nawłoć kanadyjska stanowi swego rodzaju zagrożenie nie tylko dla innych roślin, lecz także dla owadów. Jak informuje Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, "Pewnym paradoksem jest, że roślina wykorzystywana jako pożytek dla pszczół, przyczynia się do ograniczenie liczebności krajowych zapylaczy, szczególnie dzikich pszczół i bzygowatych, odwiedzających kwiaty. Owady należące do grupy zapylaczy w siedliskach łąkowych (motyle dzienne, pszczoły, bzygowate) są wrażliwe i wycofują się z miejsc zajmowanych przez inwazyjne nawłocie". Gdy do tego dojdzie, różnorodność zapylaczy spada nawet o 90 procent.

Zagrożenie dla ludzi

Roślina ta jest również niebezpieczna dla ludzi. W czasie jej kwitnienia roślina może być niezwykle uporczywa dla osób zmagających się z alergią. Wywołuje silny katar sienny. Objawy alergii na nawłoć kanadyjską nasilają się zwłaszcza podczas suchej i wietrznej pogody. To właśnie wtedy stężenie pyłków w powietrzu najbardziej zagraża alergikom.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki