Włącz orzechy do codziennej diety. Zredukujesz stany zapalne i poprawisz trawienie
Orzechy brazylijskie odgrywają kluczową rolę w obronie organizmu przed stresem oksydacyjnym, wspierają funkcje immunologiczne oraz metabolizm hormonów tarczycy. Coraz częściej bada się związki między stanem zapalnym, zdrowiem jelit a dietą. Badania sugerują, że regularne spożycie orzechów brazylijskich może przyczynić się do poprawy tych wskaźników.
Orzechy brazylijskie a zdrowie jelit i stany zapalne
Orzechy brazylijskie to jedno z najbogatszych źródeł selenu, minerału kluczowego dla odporności oraz metabolizmu hormonów tarczycy. Niski poziom tego pierwiastka w organizmie koreluje ze stanami zapalnymi i zaburzeniami pracy jelit.
W przeszłości badania wskazały na związek między otyłością, stanem zapalnym a problemami, takimi jak nieszczelne jelito. To schorzenie rozwija się wraz ze wzrostem tkanki tłuszczowej oraz rozwojem stanu zapalnego. Skutkiem jest przenikanie do krwiobiegu toksyn i bakterii, co potęguje zapalenie i problemy jelitowe.
Nowe badanie, opublikowane w The Journal of Nutrition, sprawdziło wpływ spożycia orzechów brazylijskich na stan zapalny i przepuszczalność jelit. Naukowcy z Wydziału Żywienia i Zdrowia na Universidade Federal de Viçosa w Brazylii przeprowadzili ośmiotygodniowe badanie z udziałem 56 dorosłych kobiet w wieku 20-55 lat.
Były to osoby z nadwagą i określonymi czynnikami ryzyka kardiometabolicznego (17,4 proc.) lub otyłe (82,6 proc.), niezależnie od czynników ryzyka. Zakwalifikowane kobiety podzielono na dwie grupy: kontrolną i spożywającą orzechy brazylijskie. Wszystkie otrzymały menu obniżone o około 500 kalorii od dziennego zapotrzebowania.
Grupa kontrolna stosowała normalną dietę z dodatkiem 10 g sosu sałatkowego na bazie oleju sojowego z cytryną, natomiast pozostałe osoby jadły 8 g orzechów brazylijskich (347,2 mg selenu) i 5 g sosu sałatkowego na bazie oleju rzepakowego z cytryną dziennie.
Naukowcy analizowali markery stanu zapalnego we krwi, poziom selenu oraz przepuszczalność jelitową za pomocą testu laktulozy/mannitolu (LM).
Wpływ orzechów na stan zapalny i zdrowie jelit
Po 8 tygodniach do końcowej próby zakwalifikowano 46 kobiet. Obie grupy osiągnęły utratę wagi na poziomie około 3 kg i niewielkie zmniejszenie obwodu talii. Grupa orzechów brazylijskich wykazała niższe wartości markerów zapalnych, w tym czynnika martwicy nowotworu, interleukiny IL1-β oraz IL-8.
Okazało się, że wśród kobiet, które jadły orzechy nastąpił spadek poziomu białka C-reaktywnego z 7,1 mg/l do 5,6 mg/l, podczas gdy w grupie kontrolnej wzrósł on z 8,0 do 9,4 mg/l. Grupa ta wykazała również niższe wydalanie laktulozy i wartości współczynnika LM, co wskazuje na nieznacznie lepsze markery przepuszczalności jelit.
Wyniki wskazują, że selen z orzechów brazylijskich znacząco wpływa na stan zapalny i przepuszczalność jelit, ale jednoczesne zwiększenie spożycia tłuszczów wielonienasyconych i błonnika utrudnia przypisywanie efektów wyłącznie selenowi
- powiedziała Alyssa Simpson, certyfikowana dietetyczka, w rozmowie z Medical News Today.
Ile orzechów brazylijskich należy jeść dziennie?
Kiran Campbell, zarejestrowana dietetyczka z Dietitian Insights, wyjaśniła, że organizm ludzki nie produkuje selenu, więc musimy pozyskiwać go z żywności. Selen można znaleźć w produktach, takich jak ryby, mięso, nasiona słonecznika i orzechy brazylijskie.
Wyjaśniła, że jeden orzech brazylijski (około 5 g) dostarcza około 96 mg selenu. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ustalił w 2023 roku, że bezpieczna dawka pierwiastka to 255 mg dziennie dla osób dorosłych, co oznacza, że należy jeść 1-2 orzechy dziennie.