Wizyty u specjalistów bez skierowania. MZ pracuje nad ważnymi zmianami dla pacjentów
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, żeby skorzystać z wizyt u lekarzy specjalistów, w znakomitej większości przypadków należy uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. To nierzadko wydłuża czas oczekiwania na potrzebną wizytę. Pacjentów powinna ucieszyć informacja, że już wkrótce dostaną się bez skierowania do niektórych gabinetów specjalistów.
Do jakich specjalistów bez skierowania?
Aktualna lista specjalistów, do których można dostać się bez skierowania, jest krótka, żeby nie rzec – bardzo krótka, bo zawiera tylko 5 pozycji. Obecnie na wspomnianej liście są lekarze następujących specjalizacji: ginekolog-położnik, onkolog, psychiatra, stomatolog, wenerolog.
Planowane jest dodanie – na razie pilotażowo i w ograniczonym zakresie – 6. specjalisty, do którego będzie można dostać się bez skierowania.
Czy do psychologa można pójść bez skierowania?
W okresie pandemii COVID-19 dorośli pacjenci mieli dodatkową możliwość skorzystania z wizyty u psychologa bez skierowania. Od 1 lipca 2023, kiedy to oficjalnie zniesiono stan zagrożenia epidemicznego, znowu wymagane jest skierowanie, aby odbyć wizytę u psychologa.
Zapowiadano wówczas, że to chwilowe rozwiązanie. Na razie jednak ta „chwila” trwa. Znaleziono jednak sposób, żeby nieznacznie uchylić drzwi do psychologa bez skierowania.
Pilotażowy projekt opieki psychologicznej bez skierowania
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego.
To właśnie we wspomnianym rozporządzeniu pojawia się informacja o możliwości korzystania z pomocy psychologa bez skierowania w Centrach Zdrowia Psychicznego.
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, „W projekcie wprowadzono zmianę w zakresie możliwości uzyskiwania świadczeń psychologicznych w punktach zgłoszeniowo-koordynacyjnych bez konieczności posiadania skierowania. Celem wyłączenia konieczności posiadania skierowania w zakresie programu pilotażowego jest sprawdzenie wpływu tego faktu na zmianę w zakresie dostępności do świadczeń psychologicznych”.
W programie pilotażowym uczestniczy 120 placówek. Po zakończeniu testów, Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że zmiany mogą wejść na stałe. Na razie projekt zmian jest na etapie konsultacji publicznych. 14 dni po opublikowaniu w dzienniku ustaw, rozporządzenie wejdzie w życie.