Witold Waszczykowski jest nieuleczalnie chory. "Lepiej już niestety nie będzie"

2023-02-17 18:31

Witold Waszczykowski, polityk PiS i były szef polskiej dyplomacji zmaga się z poważną chorobą - stwardnieniem zanikowym bocznym, na które chorował również słynny naukowiec Stephen Hawking. Choroba wpływa na jego mowę i kończyny. Chociaż problemy zdrowotne ma od jakiegoś czasu, właściwą diagnozę usłyszał niedawno - wcześniej lekarze podejrzewali inne schorzenie.

Witold Waszczykowski jest nieuleczalnie chory. Lepiej już niestety nie będzie
Autor: TOMASZ RADZIK SE / EAST NEWS Witold Waszczykowski jest nieuleczalnie chory. "Lepiej już niestety nie będzie"

O swoich problemach zdrowotnych Witold Waszczykowski po raz pierwszy poinformował publicznie już w 2021 roku. Wówczas wystąpił w audycji w TOK FM, a słuchacze zwrócili uwagę na jego bełkotliwą mowę - część sugerowała nawet, że jest pod wpływem alkoholu.

Polityk PIS przyznał wówczas, że poważnie choruje na polineuropatię objawiającą się m.in. problemami z mową i niedowładem kończyn.

Witold Waszczykowski choruje na SLA

Okazało się jednak, że tamta diagnoza była błędna. Zweryfikowały ją kolejne badania, ale nowa diagnoza okazała się przerażająca. To stwardnienie zanikowe boczne (SLA), nieuleczalna choroba neurodegeneracyjna. Inne nazwy tej choroby to choroba Lou Gehringa lub choroba Charcota.

- Poruszam się na skuterze elektrycznym, mam stwardnienie zanikowe boczne. Choroba atakuje mi kończyny, mam też pewne problemy z możliwością wypowiadania się. Staram się jednak funkcjonować. Mam asystę medyczną, mam skuter, który pozwala mi się poruszać. Mówię, piszę, głowa jeszcze pracuje. To jest jednak nieuleczalna choroba, proszę pytać Pana Boga co dalej, ale lepiej niestety już nie będzie - powiedział Witold Waszczykowski w rozmowie z Super Expressem.

Poradnik Zdrowie drżenie mięśni

Choruje 50 na milion osób  

Stwardnienie zanikowe boczne to choroba, na którą nie ma lekarstwa. W jej przebiegu dochodzi do uszkodzenia komórek nerwowych i do porażenia neuronów ruchowych, a w efekcie do powolnego upośledzenia mięśni lub ich zaniku. Chory stopniowo traci zdolność mowy i poruszania się. To rzadka choroba - choruje 30-50 na milion osób. 

Jej przyczyny jak dotąd nie zostały dobrze poznane - wiadomo, że za kilka proc. przypadków odpowiadają mutacje genetyczne. Pierwsze objawy to zazwyczaj osłabienie mięśni rąk, w dalszej kolejności pojawia się niedowład nóg, a także wzmożone napięcie mięśniowe.

Do najczęstszych objawów SLA zaliczane są

  • osłabienie mięśni
  • drżenie mięśni
  • silne zmęczenie
  • drętwienie, uczucie  mrowienia
  • zaburzenia połykania
  • zaburzenia mowy
  • osłabiona mimika twarzy
  • nadmierne gromadzenie się śliny

Choroba postępuje, a do zgonu dochodzi w wyniku osłabienia mięśni oddechowych. Czas przeżycia od ujawnienia się objawów jest bardzo różny - średnio chorzy żyją trzy lata od postawienia diagnozy, ale Stephen Hawking żył z chorobą przez ponad 50 lat.   

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki