Popularna witamina okazała się sekretem długowieczności. Każdy ma ją w domu

2023-11-16 12:22

Proces starzenia ludzkiego organizmu to wciąż trudny i zagadkowy temat. Naukowcy jednak nieustannie szukają odpowiedzi na to, czy da się zatrzymać lub spowolnić zbliżającą się starość. Najnowsze ustalenia chińskich badaczy dają nadzieję i wskazują na popularną witaminę.

Witamina C wydłuża życie i hamuje starzenie. Ile jej brać?
Autor: Fot. Getty Images

Temat eliksiru młodości doczekał się wielu baśni, bajek, a nawet filmów. Pragnienie zatrzymania młodego wyglądu i nienagannej kondycji fizycznej jest tak silne, że nauka wciąż bada to zagadnienie. Tym razem ekspertom udało się ustalić, że za proces starzenia odpowiada określona grupa komórek. Czy można mówić o przełomie?

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 13 Witamina C

Czy witamina C coś daje?

Starzenie to proces, który nie oszczędza nikogo. Nie tylko ludzie stopniowo tracą młodość, to zjawisko dotyczy wszystkich organizmów żywych. Niemniej jednak jeśli istnieje szansa na wydłużenie życia, a zmarszczki mogą pojawić się znacznie później, to aż grzech nie skorzystać.

Grupa chińskich naukowców z Instytutu Zoologii i Pekińskiego Instytutu Genomiki Chińskiej Akademii Nauk, odkryła, że za starzeniem się organizmu stoi określony rodzaj komórek zwanych CHIT1, które są ulokowane w rdzeniu kręgowym. Badania przeprowadzono wstępnie na modelu zwierzęcym, a ściślej na naczelnych.

Eksperci podkreślają, że to właśnie rdzeń kręgowy stanowi istotny pomost pomiędzy mózgiem a nerwami obwodowymi. To on odgrywa kluczową rolę w kontrolowaniu funkcji motorycznych i koordynowaniu podstawowych czynności życiowych organizmu.

Okazuje się, że komórki CHIT1 wydzielając specyficzny rodzaj białka, wpływają bezpośrednio na starzenie się neuronów ruchowych obecnych w rdzeniu. Dlatego nasze ciało zaczyna się zmieniać. 

W uproszczeniu chodzi o to, że grupa zidentyfikowanych komórek z czasem zaczyna wykazywać nadmierną czujność, przez co przyspiesza proces starzenia neuronów ruchowych. Naukowcy jednak odkryli pewną ciekawą zależność.

Na co działa witamina C?

O witaminie C mówi się całkiem sporo w kontekście zachowania zdrowej i młodej skóry. Jak wiadomo, kwas askorbinowy to silny przeciwutleniacz, który wychwytując wolne rodniki, spowalnia proces starzenia oraz zapobiega nowotworom.

Tym razem najnowsze odkrycie polega na tym, że witamina C wykazała zdolność blokowania szlaku sygnałowego CHIT1-SMAD. Oznacza to, że właściwa suplementacja ma szansę, zahamować nadmierną czujność komórek obecnych w rdzeniu kręgowym, tym samym spowalniając procesy starzenia zachodzące w organizmie.

- To badanie dostarcza pierwszej systematycznej charakterystyki fenotypowych, patologicznych, komórkowych i molekularnych cech starzenia się rdzenia kręgowego u naczelnych, pogłębiając naszą wiedzę na temat zwyrodnienia rdzenia kręgowego u człowieka” – powiedział prof. LIU Guanghui, główny badacz projektu.

Specjalista dodał, że za sprawą ukierunkowania sygnalizacji AIMoN-CPM i CHIT1, istnieje realna szansa na spowolnienie starzenia się rdzenia kręgowego oraz leczenie chorób współistniejących związanych z podeszłym wiekiem.

Ile można brać witaminy C dziennie?

Specjaliści nie określili dokładnie jaka dawka witaminy C jest niezbędna do zatrzymania procesów starzenia. Natomiast zgodnie z danymi  Instytutu Żywności i Żywienia, zapotrzebowanie na kwas askorbinowy wynosi średnio:

  • u dzieci - 40-50 mg dziennie,
  • u kobiet - 75 mg dziennie,
  • u mężczyzn - 90 mg dziennie.

Natomiast zdaniem naukowców z University of Otago suplementacja nie powinna być traktowana uniwersalnie. Dawki, tak jak w przypadku leków należy dobierać pod względem masy ciała. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami wspomnianych badaczy (niezwiązanymi z odkryciem chińskich naukowców), każde stwierdzone 10 kg nadwagi, do zoptymalizowania zdrowia, potrzebuje dodatkowych 10 mg witaminy C dziennie. 

Oznacza to, że przykładowo osoba, która waży 60 kg, powinna przyjmować 110 mg witaminy C dziennie. Natomiast kiedy masa ciała u tej samej osoby wynosi 90 kg, to organizm potrzebuje około 40 dodatkowych miligramów kwasu askorbinowego dziennie.

Niemniej jednak przestrzegamy przed samodzielnym podejmowaniem decyzji względem dawkowania. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistą, ponieważ przedawkowanie witaminy C może skutkować problemami z układem moczowym oraz pojawieniem się takich dolegliwości jak bóle brzucha, biegunka, wymioty, czy wysypka.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki