Wirus wschodniego końskiego zapalenia mózgu zagraża mieszkańcom. Miasto podjęło stanowcze kroki
Jedno z amerykańskich miast zamyka na noc parki oraz boiska. Powód? Komary, które o tej porze są bardziej aktywne i które przenoszą bardzo groźną chorobę wirusową. W niektórych przypadkach choroba zwana wschodnim końskim zapaleniem mózgu prowadzi do śmierci. Jakie są objawy i jak się chronić?
Zakaz wieczornych aktywności na terenach zielonych
W najnowszym komunikacie przekazano informacje o zakazie wstępu do miejsc użyteczności publicznej, w porze wieczornej i nocnej. Poinformowano także o zakazie praktykowania po zmroku aktywności w rejonach parków i terenów zielonych. Zakaz obowiązuje także członków i członkinie profesjonalnych drużyn sportowych i innych organizacji. Wynika to z większej aktywności komarów w godzinach wieczornych i nocnych.
Groźny wirus wschodniego końskiego zapalenia mózgu (EEE)
Zagrożenie potencjalnie śmiertelną chorobą skłoniło władze miasta do tak stanowczych kroków. W nocnych godzinach parki i boiska nie będą otwarte. Choroba wywoływana przez wirusa powodującego wschodnie końskie zapalenie mózgu (EEE) stanowi zagrożenie w Plymouth w Massachusetts.
Komary mogą przenosić potencjalnie śmiertelnego wirusa
Komary, które mogą przenosić wschodnie końskie zapalenie mózgu, zostały zidentyfikowane na terenie Plymouth i w okolicach. Władze apelują, aby stosować repelenty oraz odzież chroniącą skórę przed ukąszeniami. Wśród środków ochrony wymienia się też moskitiery. Oprócz tego, tereny hrabstwa Plymouth oraz część hrabstwa Worcester mają przejść specjalistyczne opryski, aby zmniejszyć populację komarów.
5 faktów o wirusie brodawczaka ludzkiego (HPV)
Wirus wschodniego końskiego zapalenia mózgu - co to? Objawy, przebieg, rokowanie
Jak podaje CNN, już w połowie sierpnia doszło do zakażenia człowieka, po raz pierwszy od 2020 roku. Dotychczas roczny bilans zachorowań wynosił około 11 osób na terenie całych Stanów Zjednoczonych.
Objawy EEE – zakażenia wirusem wschodniego końskiego zapalenia mózgu to:
- gorączka
- dreszcze
- bóle mięśni
- bóle stawów
- bóle głowy
- zaburzenia neurologiczne
- zaburzenia zachowania
- drgawki
- senność
- śpiączka
- śmierć w 33-70% przypadków. Większość pacjentów umiera w ciągu 2-10 dni od wystąpienia objawów.
- Długotrwałe powikłania zdrowotne po przechorowaniu
CZYTAJ TEŻ: Małpia ospa w Europie. Grzesiowski: wkrótce aktualizacja wytycznych
Informacje o wirusie wschodniego końskiego zapalenia mózgu
Omawiany wirus należy do alfawirusów. Jednym z najgroźniejszych schorzeń, które mogą wywołać alfawirusy, jest zapalenie mózgu, które nierzadko prowadzi do śmierci. Jak alfawirusy wnikają do organizmu?
- najczęściej – przez ukąszenie komara
- inne drogi to: układ oddechowy
- układ pokarmowy
- przenikanie przez skórę
- wnikanie przez błony śluzowe lub spojówki
Po przedostaniu się do organizmu, wirus rozprzestrzenia się przez układ krwionośny, przekraczając barierę krew-mózg, co może prowadzić do rozwinięcia się zapalenia mózgu. W każdym przypadku choroby konieczna jest hospitalizacja, a podstawowym badaniem diagnostycznym jest analiza płynu mózgowo-rdzeniowego.
Jedną z najgroźniejszych chorób wywoływanych przez alfawirusy jest wschodnie końskie zapalenie mózgu (EEE). Śmiertelność wśród ludzi zakażonych EEE sięga nawet 70 proc., co sprawia, że wirus ten budzi ogromny niepokój. Na ten moment nie istnieje skuteczna szczepionka, a leczenie jest objawowe.