Wirus H3N8 wykryty u człowieka. To już trzeci taki przypadek
Niepokojące doniesienia z Chin. Odnotowano zakażenie wirusem ptasiej grypy H3N8 u człowieka. To już trzeci taki przypadek. Czy ryzyko transmisji wirusa pochodzącego od ptaków jest duże?
W Chinach zgłoszono trzeci przypadek zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy H3N8 – podał dziennik "South China Morning Post". Pierwszą taką infekcję odnotowano w 2022 roku w prowincji Henan.
Wirus H3N8 wykryty u człowieka
Infekcję wirusem H3N8 potwierdzono u 56-letniej kobiety z miasta Zhongshan w prowincji Guangdong na południu Chin. Miała ona kontakt z żywym drobiem, a wokół jej domu przebywały dzikie ptaki – poinformowało w tym tygodniu regionalne Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.
To podobno trzeci taki przypadek, po tym jak w 2022 roku Chiny zgłosiły rozpoznanie wirusa ptasiej grypy u czteroletniego chłopca w prowincji Henan i pięcioletniego chłopca z miasta Changsha w prowincji Hunan.
Zakażona kobieta cierpi na inne choroby współistniejące, w tym na szpiczaka mnogiego. Nie wiadomo, w jakim jest stanie. Z informacji przekazanej od CDC wiadomo, że w przeszłości miała kontakt z drobiem i z dzikimi ptakami.
Jak ochronić się przed wirusem H3N8?
H3N8 to wirus grypy, który atakuje przede wszystkim ptaki i konie, ale w rzadkich przypadkach może również przenosić się na ludzi. Wirus H3N8 powoduje chorobę, która objawia się:
- gorączką
- bólem gardła
- kaszlem
- bólem mięśni
- zmęczeniem
W cięższych przypadkach zakażenie może prowadzić do zapalenia płuc, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób starszych lub z osłabionym układem odpornościowym. Choroba wywołana przez wirusa H3N8 może być leczona antywirusowymi lekami, ale najlepszą formą profilaktyki jest unikanie kontaktu z zakażonymi zwierzętami oraz stosowanie zasad higieny, takich jak częste mycie rąk i unikanie dotykania twarzy.
Eksperci uspokajają, że nie ma powodu do niepokoju, a przypadek zakażenia wirusem H3N8 jest "sporadyczny". Dodatkowo, w toku dochodzenia epidemiologicznego nie wykryto "odstępstw od normy" wśród osób z jej otoczenia. Dotychczas nie było także potwierdzonego przypadku zakażenia się wirusem ptasiej grypy człowieka od człowieka.
Sugerują również, żeby unikać bezpośredniego kontaktu z żywym i martwym drobiem w życiu codziennym; stosować środki ochrony osobistej, zwracać uwagę na higienę w czasie przyrządzania jedzenia oraz dokładnie gotować mięso przed spożyciem.