Wirtualny test na koronawirusa - wiemy, gdzie go zrobisz
Czy mam koronawirusa? To pytanie zadaje sobie chyba każdy, kto kaszle, ma gorączkę lub czuje, że "coś go bierze". To dlatego eksperci chorób zakaźnych z najlepszych ośrodków naukowych stworzyli wirtualny kwestionariusz samooceny zagrożenia infekcją koronawirusem SARS-CoV-2. Teraz możesz spróbować ocenić samodzielnie, jeszcze przed kontaktem z lekarzem, czy masz COVID-19.
Kwestionariusz samooceny o nazwie MORE COVID-19, pozwalający na samodiagnozę objawów koronawirusa został opracowany na zlecenie firmy More Health przez zespół amerykańskich i międzynarodowych ekspertów w zakresie chorób zakaźnych, w tym dr Gary'ego Schoolnika, byłego dyrektora chorób zakaźnych w szpitalu w Stanford i profesora medycyny na Uniwersytecie Stanforda oraz profesor Wang Yan, zastępcę dyrektora oddziału chorób zakaźnych w szpitalu przy Uniwersytecie Pekińskim.
Dr Schoolnik od dawna zajmuje się badaniami i leczeniem chorób zakaźnych w USA i na całym świecie. Obecnie leczy pacjentów z COVID-19 w Stanach Zjednoczonych.
Profesor Wang Yang specjalizuje się w klinicznym leczeniu chorób zakaźnych już od ponad 20 lat i ma bezpośrednie doświadczenie w leczeniu pacjentów z COVID-19 oraz zdalnym wspomaganiu personelu medycznego w Wuhan w prowincji Hubei liczącej wiele infekcji koronawirusem SARS-CoV-2.
Póki co kwestionariusz dostępny jest w czterech językach - angielskim, francuskim, chińskim uproszczonym i hiszpańskim - osoby, które korzystają z przeglądarki google chrome mogą go przetłumaczyć, klikając prawym przyciskiem myszy i rozwijając menu, a następnie wybierając opcję "przetłumacz na język polski".
Kwestionariusz znajdziesz pod tym linkiem
Choć wypełnienie tego wirtualnego testu nie zastąpi kontaktu z lekarzem, jego wynik może pomóc podjąć decyzję, czy można bezpiecznie wracać do zdrowia w domowym zaciszu, czy też lepiej udać się do wyznaczonego szpitala zakaźnego lub skontaktować z najbliższą placówką sanepidu.
Narzędzie jest bezpłatne i - jak czytamy w komunikacie prasowym, "może zmniejszyć niepokój i panikę wśród większości ludzi, którzy nie muszą być obejmowani testami. Ponadto narzędzie może przesiewać potencjalnie zarażone populacje na raz w dużych liczbach, tym samym zmniejszając obłożenie systemu opieki zdrowotnej i pomagając w szybkiej identyfikacji pacjentów w grupie wysokiego ryzyka".
Diety bez wychodzenia z domu, opieka dietetyka, ponad 2000 przepisów! Wejdź na JeszCoLubisz.pl >>>
Czytaj też:
- Raport: Śmiertelność koronawirusa we Włoszech i na świecie. Dane GIS i WHO
- Wychodzisz z domu? Zobacz co zrobić, by zmniejszyć ryzyko zarażenia się koronawirusem
- Jak działają płyny i żele antyseptyczne do rąk?
- Nosić maseczkę czy nie? Dr Paweł Grzesiowski tłumaczy
- Teleporada krok po kroku
- Rewelacyjny pokaz mycia rąk - widać czarno na białym, gdzie dociera mydło