Wiesz, co zrobić na L4? Jeden błąd może spowodować utratę pracy

2023-10-09 10:59

O fakcie, że pracownik jest na zwolnieniu L4, pracodawca dowiaduje się dzięki systemowi zwolnień elektronicznych. Dzięki temu pracownik nie musi przedstawiać wersji papierowej. Jednak wciąż ciąży na nim obowiązek, którego niedotrzymanie może spowodować utratę pracy.

Wiesz, co zrobić na L4? Jeden błąd może spowodować utratę pracy
Autor: GettyImages Wiesz, co zrobić na L4? Jeden błąd może spowodować utratę pracy

Obowiązki na L4

Pracodawcy o L4 dowiadują się z systemu, ale to nie zwalnia pracownika z obowiązku zawiadomienia o chorobie – stanowią aktualne przepisy. Oznacza to, że na L4 należy powiadomić pracodawcę o swojej nieobecności, przyczynie i czasie trwania.

Osoba, która zaniecha ciążącego na niej obowiązku, musi się liczyć z tym, że może nawet stracić pracę. Przepisy w tej kwestii sięgają jeszcze 1996 roku, a więc czasów sprzed elektronicznych zwolnień. Jednak mimo zmian technologicznych, przepisu w żadnym stopniu nie zmodyfikowano.

Poradnik Zdrowie: Żyję z chorobą afektywną dwubiegunową

Oznacza to, że osoba na zwolnieniu L4 zobowiązana jest niezwłocznie poinformować pracodawcę o przyczynie i prognozowanym czasie nieobecności. Ostateczny termin na dopełnienie tej czynności mija w drugim dniu pobytu na zwolnieniu.

Niedopełnienie obowiązków na L4 - skutki

Czy za niedopełnienie obowiązku coś może grozić? Tak i to poważne skutki, ze zwolnieniem dyscyplinarnym włącznie.Dziennik Gazeta Prawna powołuje się na przypadek komendanta straży miejskiej, który przebywał na kolejnych zwolnieniach lekarskich z powodu długotrwałego leczenia.

CZYTAJ TEŻ: Musisz to zrobić na L4, inaczej stracisz zasiłek. ZUS daje tylko 3 dni

Zwolniono go dyscyplinarnie, gdy przy kilku z wielu zwolnień L4 nie przekazał informacji o przyczynie nieobecności i prawdopodobnym czasie trwania. Jak ustalono, zwolniony komendant informował dopiero ok. 6-7 dnia po otrzymaniu zwolnienia o tym fakcie, przez co uznano, że w sposób rażący łamał przepisy.

Po dwóch latach nieobecności powodowanych zwolnieniami L4 komendant został zwolniony – tym razem z pracy. Sprawa o zwolnienie dyscyplinarne toczyła się przed sądem najwyższym, który potwierdził zasadność zwolnienia.

- Formalnie rzecz biorąc, pracownik nie jest zwolniony z obowiązku zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy i przewidywanym jej okresie w przypadku, gdy zaświadczenie lekarskie jest udostępniane przez PUE ZUS. Innymi słowy, pracownik nadal powinien zawiadomić pracodawcę o przyczynie nieobecności w pracy i przewidywanym okresie jej trwania – powiedział dr Michał Szypniewski, head of global mobility w kancelarii BKB, cytowany przez Dziennik Gazetę Prawną.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki