Wielka Sobota bez święcenia pokarmów. Nowe zalecenia biskupów polskich na Wielkanoc
W wielkanocną Wielką Sobotę tym razem nie zaniesiemy tradycyjnych koszyków ze święconym do kościoła. W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemicznego, nowe instrukcje dotyczące sprawowania obrzędów podczas zbliżających się świąt Wielkiej Nocy wydało 21 marca br. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski (KEP).
W związku z epidemią koronawirusa i koniecznością ograniczenia liczby wiernych, którzy mogą wziąć udział w zgromadzeniach religijnych, w specjalnym dokumencie Konferencja Episkopatu Polski radzi, aby dla wiernych korzystających z dyspensy diecezje i parafie wprowadziły dodatkowe rozwiązania, które pozwolą na godne, zgodne z kanonami kościoła przeżycie Świąt Wielkiej Nocy.
Nabożeństwa
KEP prosi diecezje i parafie, aby w miarę możliwości zorganizowały transmisje rekolekcji wielkopostnych i liturgii Wielkanocnych w regionalnych i lokalnych środkach masowego przekazu. Gdyby pojawiły się trudności w realizacji tego zalecenia, KEP prosi o informowanie wiernych o emisjach liturgii w mediach ogólnopolskich – spis dostępny na stronie Konferencji Episkopatu Polski.
Spowiedź
W swojej instrukcji KEP radzi, aby księża w parafiach stworzyli wiernym możliwość spowiedzi indywidualnej - jeśli nie będzie ku temu przeciwwskazań służb sanitarnych. Drugie przykazanie kościelne nakazuje wiernym przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty, a tradycyjnie wierni dokonują tego aktu zazwyczaj podczas rekolekcji wielkopostnych.
- Każdy wierny może jednak sam zdecydować, kiedy wypełni obowiązek wynikający z tego przykazania – podkreśla w swoich wytycznych KEP.
#zostań w domu i nastrój się pozytywnie! POSŁUCHAJ
Biskupi przypominają także, że choć miejscem tradycyjnym spowiedzi jest kościelny konfesjonał, to w uzasadnionych sytuacjach spowiedź może odbywać się także poza nim np. w kaplicy, zakrystii, sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub innym godnym miejscu, które pozwala na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa sakramentu spowiedzi.
Komunia Święta
Polscy biskupi przypomnieli, że zgodnie z trzeci przykazaniem kościelnym, które brzmi „Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą”, w 1985r. KEP ustaliła, że okres, w którym obowiązuje to przykazanie obejmuje czas od Środy Popielcowej ( w tym roku: 26 lutego 2020) do Niedzieli Trójcy Świętej – 7.06.2020.
Triduum Paschalne
W instrukcji Konferencji Episkopatu Polski znalazły się także zalecenia co do nowej organizacji Triduum Paschalnego i niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, a są one następujące:
- w Wielki Czwartek – liczba uczestników mszy świętej Krzyżma została ograniczona do najbliższych współpracowników biskupa; obrzęd obmywania nóg nie będzie dokonywany;
- w Wielki Piątek – nocna adoracja Najświętszego Sakramentu jest możliwa, ale w niewielkich grupach, podobnie jak adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim w Wielką Sobotę,
- w Wielką Sobotę - nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów w kościołach, ani innych miejscach publicznych; Konferencja Episkopatu Polski zachęca natomiast do zgodnego z kanonami kościelnymi obrzędu błogosławieństwa pokarmów/posiłku przed śniadaniem wielkanocnym (księga „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich", t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350").
W Wigilię Paschalną i w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, KEP zaleca, aby księża celebrujący nabożeństwa zrezygnowali z tradycyjnego pokropienia wiernych wodą święconą.
Dowiedz się wiecej na temat koronawirusa: