Wiek biologiczny da się cofnąć. “Może być bardziej elastyczny, niż się wydawało”

2023-05-08 16:40

Czy da się cofnąć wiek biologiczny? Okazuje się, że tak. Potwierdzają to wyniki niedawno przeprowadzonych badań. Jak to możliwe?

Wiek biologiczny da się cofnąć. “Może być bardziej elastyczny, niż się wydawało”
Autor: Getty Images Wiek biologiczny da się cofnąć. “Może być bardziej elastyczny, niż się wydawało”

Nasze ciało starzeje się wraz z upływem lat. Jest to naturalny proces, który dotyczy zarówno ludzi, jak i zwierząt. Są także czynniki, które przyspieszają starzenie się. Zalicza się do nich m.in. stosowanie różnego rodzaju używek, choroby przewlekłe czy niektóre operacje.

Odmładzanie w godzinę

Wiek biologiczny można cofnąć

Jak wynika z badania przeprowadzonego w Brigham and Women’s Hospital, cofnięcie wieku biologicznego jest możliwe. 

“Być może nie da się spektakularnie odmłodzić organizmu, ale wiek biologiczny może być bardziej elastyczny, niż się wydawało” - wskazują dane z raportu. 

Co ciekawe, badacze dowiedli, że do osiągnięcia tego celu można wykorzystać stres. Powszechnie wiadomo, że długotrwałe narażenie na stres jest szkodliwe i może mieć negatywny wpływ na wiele aspektów zdrowotnych. Co innego, gdy stres jest krótkotrwały. Zdaniem badaczy, w takiej sytuacji, oznaki biologicznego starzenia się można cofnąć.

Zespół naukowców przeprowadził kilka badań, które potwierdziły hipotezę, która wskazywała na możliwość cofnięcia oznak biologicznego starzenia się. 

Do jednego z badań wykorzystano krew starszych pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym. W kolejnym badaniu przeanalizowano krew pobraną od myszy oraz kobiet w różnych stadiach ciąży i po urodzeniu dziecka. W kolejnym doświadczeniu zbadano krew osób przyjętych na oddział ratunkowy z powodu Covid-19

Naukowcy przeanalizowali zdrowie tkanek i komórek oraz metylację DNA, która jest powiązana z biologicznym wiekiem organizmu. Badacze zaobserwowali, że wieku przybywało, przez czynniki powodujące silny stres. Jak się okazało, ustępowały one wówczas, gdy narażenie na ten czynnik mijało.

Organizmy osób po operacjach potrzebowały od 4-7 dni na powrót do normy. W przypadku ciąży u kobiet jak i myszy, wiek biologiczny rósł aż do końca ciąży, ale zmniejszał się po porodzie. 

Z kolei u pacjentów z Covid-19, wiek kobiet wzrastał w związku z chorobą i malał po wypisie ze szpitala. 

Potrzebne są dalsze badania, ale naukowcy nie mają wątpliwości, że dotychczas zebrane dane stanowią obiecujący wstęp do ich rozwoju.

“Nasze wyniki podważają koncepcję, że biologiczny wiek może tylko się zwiększać wraz z upływem czasu. Sugerują, że mogą istnieć sposoby na spowolnienie jego wzrostu, a może nawet częściowe cofanie” - wyjaśmoł jeden z głównych autorów publikacji, dr Vadim Gladyshev.

“Kiedy stres ustępował, biologiczny wiek wracał do pierwotnych wartości. Oznacza to, że sposoby powrotu do równowagi po stresie mogą zwiększać długowieczność” - dodał.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki