Od 1 lipca możesz otrzymać więcej pieniędzy. Wzrasta podstawa zasiłku chorobowego

2023-06-28 9:02

Szykują się spore zmiany. Już od 1 lipca osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim mogą liczyć na wyższe kwoty zasiłku chorobowego.

Od 1 lipca możesz otrzymać więcej pieniędzy. Wzrasta podstawa zasiłku chorobowego
Autor: Getty Images Od 1 lipca możesz otrzymać więcej pieniędzy. Wzrasta podstawa zasiłku chorobowego

O 1 lipca 2023 r. wzrośnie podstawa świadczenia za czas niezdolności do pracy. Wiąże się to z podniesieniem wysokości płacy minimalnej, dzięki czemu pacjent na L4 otrzyma więcej pieniędzy. Na jakie kwoty zasiłku możemy liczyć, będąc na zwolnieniu L4?

"Pracownica" ZUS oszukała 81-latkę

Komu przysługuje zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy to świadczenie wypłacane co miesiąc, którego wysokość zależy od dochodów osoby ubezpieczonej. Wynosi on dokładnie 80 proc. podstawy wymiaru wynagrodzenia (także w przypadku pobytu w szpitalu).

100 proc. podstawy wymiaru wynagrodzenia należy się osobom, w przypadku których niezdolność do pracy jest wynikiem ciąży lub stanowi skutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy, badań lekarskich przewidzianych dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegu pobrania komórek, tkanek i narządów.

Ile wynosi podstawa wymiaru zasiłku chorobowego?

Od 1 lipca podstawa ta będzie wyliczana podstawie średniej wynagrodzeń, jakie pracownik otrzymywał w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dla osoby pracującej w pełnym wymiarze godzin podstawa nie może wynosić mniej niż minimalne wynagrodzenie po odjęciu 13,71 proc.

Kwoty zasiłku chorobowego w 2023 roku to odpowiednio:

  • w pierwszym półroczu 2023, zasiłek chorobowy wynosi od 1 stycznia do końca czerwca – 3011,52 zł
  • w drugim półroczu zasiłek chorobowy wynosi od 1 lipca do końca 2023 roku – 3106,44 zł

Kto wypłaca pieniądze na zwolnieniu L4?

Kto płaci za pobyt pracownika na zwolnieniu? Zgodnie z kodeksem pracy, przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy, środki te wypłaca pracodawca.

Z kolei od 34. dnia zwolnienia, w przypadku osób 50+, od 15. dnia zwolnienia, zasiłek chorobowy wypłacany jest przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

Zasiłek chorobowy może być wypłacany przez maksymalnie 182 dni. Wyjątkiem jest absencja w pracy z powodu ciąży lub z powodu gruźlicy. W takiej sytuacji chory może korzystać ze świadczenia przez  270 dni. Wszystkie informacje na temat zasiłków chorobowych i zwolnień L4, m.in. komu i w jakich okolicznościach przysługują, znajdują się na stronach ZUS. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki