WHO wydaje oświadczenie ws. małpiej ospy. Czeka nas kolejna epidemia?

2022-05-21 19:44

Ponad sto potwierdzonych przypadków zachorowań w jedenastu krajach - taki jest dotychczasowy bilans zakażeń wirusem wywołującym małpią ospę. Czy choroba ta jest tak samo groźna, jak COVID-19? Jak bardzo powinniśmy bać się rosnącej liczby nowych przypadków i czy czeka nas kolejna epidemia? Oświadczenie w sprawie małpiej ospy wydała Światowa Organizacja Zdrowia.

wysypka na dłoniach charakterystyczna dla małpiej ospy
Autor: CDC

Według WHO potwierdzono już ponad 100 przypadków małpiej ospy - dodatkowych kilkadziesiąt jest obecnie badanych. Nieznana jest natomiast liczba osób mogących być zarażonych wirusem Orthopoxvirus z rodziny Poxviridae, wywołującym tę chorobę.

O tym, że może być ich dużo świadczy - zdaniem urzędników ds. zdrowia - fakt, że osoby, które zachorowały, nie miały ze sobą kontaktu, a więc osób faktycznie chorych musi być znacznie więcej, niż wskazywałaby na to liczba dotychczasowych przypadków. 

Pilne spotkanie WHO

W tej sprawie odbyło się nadzwyczajne spotkanie Światowej Organizacji Zdrowia. Z informacji, przekazanych mediom po spotkaniu wynika, że zakażenia te są nietypowe, gdyż pojawiły się w krajach, w których wirus nie krąży w populacji. Naukowcy starają się zrozumieć przyczynę zachorowań i to, czy mogą one mieć związek ze zmianami, do jakich mogło dojść w genomie wirusa.

Jak przypominają, większość zgłoszonych do tej pory zachorowań wykryto w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii, pojedyncze przypadki choroby potwierdzono również m.in. we Francji, Belgii, Holandii, Francji, Niemczech, Australii, Kanadzie i USA.  Urzędnicy WHO wyrazili zaniepokojenie, że w nadchodzących miesiącach letnich ich liczba może się znacząco zwiększyć m.in. ze względu na typowo letnie wyjazdy, festiwale i imprezy, gromadzące dużo ludzi.

Jak wyjaśnił David Heymann, przewodniczący Strategiczno-Technicznej Grupy Doradczej WHO ds. Zagrożeń Zakaźnych z Potencjałem Pandemii i Epidemii w oświadczeniu przekazanym mediom, spotkanie WHO zwołane zostało nie po to, by ogłosić stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, lecz po to, by eksperci mogli się zastanowić, co należy zbadać w związku z narastającą liczbą zakażeń.

Urzędnicy pracują obecnie nad lepszym zrozumieniem zakresu i przyczyn wybuchu epidemii małpiej ospy, która - zgodnie z obecnym stanem wiedzy - nie powinna mieć miejsca, dlatego uznana została za nietypową.

Jak napisano w oświadczeniu: "Ponieważ ospa małp rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt, reakcja powinna koncentrować się na osobach dotkniętych chorobą i ich bliskich kontaktach. Osoby, które mają bliski kontakt z osobą zakażoną, są bardziej narażone na infekcję: dotyczy to pracowników służby zdrowia, domowników i partnerów seksualnych."

Eksperci WHO podkreślają jednocześnie, że "stygmatyzowanie grup ludzi z powodu choroby jest niedopuszczalne. Może to stanowić przeszkodę w zakończeniu epidemii, ponieważ może uniemożliwić ludziom szukanie opieki i prowadzić do niewykrytego rozprzestrzeniania się." 

Poradnik Zdrowie - Choroby zakaźne

Czy grozi nam globalna epidemia małpiej ospy?

Jak wyjaśnili urzędnicy, obecnie ryzyko epidemii jest niskie. Wirus małpiej ospy nie przenosi się bowiem tak łatwo między ludźmi, jak SARS-CoV-2.

COVID-19 rozprzestrzenia się drogą oddechową i jest wysoce zakaźny. Wydaje się, że nie dotyczy to małpiej ospy” – powiedział dr Martin Hirsch z Massachusetts General Hospital, cytowany przez agencję Reuters.

Robocza teoria WHO, oparta na przypadkach, jakie potwierdzono do tej pory mówi, że wzrost przypadków zachorowań napędzany jest kontaktami seksualnymi - wyjaśnił agencji Reuters David Heymann. Obecne zakażenia rozprzestrzeniają się najpewniej w trakcie kontaktu "skóra do skóry", a warunkiem koniecznym by doszło do zakażenia, są zmiany skórne - co zdaniem ekspertów WHO powinno ułatwić powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa.

Możliwą drogą zakażenia jest również kontakt z płynami ustrojowymi oraz wydzieliną z gardła - by uniknąć zakażenia, należy więc unikać bliskiego kontaktu z kimś, kto ma wysypkę lub objawy infekcji. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki