WHO szacuje rzeczywistą liczbę zgonów na COVID-19. Dane są zatrważające
WHO ogłosiło szacowaną liczbę dodatkowych zgonów spowodowanych pandemią koronawirusa. Są one wyznacznikiem wpływu pandemii na populację oraz stan zdrowia opieki zdrowotnej poszczególnych krajów.
Nadmierną śmiertelność szacuje się na podstawie różnicy między średnią liczbą zgonów w poprzednich latach a zgonami, które miały miejsce podczas pandemii. WHO oszacowało bezpośrednie zgony z powodu choroby, ale także zgony pośrednie spowodowane poważnym zakłóceniem systemów opieki zdrowotnej przez pandemię.
Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że liczba dodatkowych zgonów na świecie między 1 stycznia 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. spowodowanych pandemią wynosi około 14,9 miliona.
Nadmierna śmiertelność w różnych krajach
"Te otrzeźwiające dane nie tylko wskazują na wpływ pandemii, ale także na potrzebę inwestowania przez wszystkie kraje w bardziej odporne systemy opieki zdrowotnej, które mogą zapewnić podstawowe usługi zdrowotne podczas kryzysów, w tym silniejsze systemy informacji zdrowotnej" – powiedział w oświadczeniu prasowym dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dyrektor Generalny WHO.
Dane pokazują, że tylko 20 krajów – reprezentujących około 50 procent światowej populacji – ma 80 procent szacowanej globalnej nadwyżki śmiertelności w ciągu ostatnich dwóch lat. Do tych krajów należą:
- Brazylia,
- Kolumbia,
- Egipt,
- Niemcy,
- Indie,
- Indonezja,
- Iran,
- Włochy,
- Meksyk,
- Nigeria,
- Pakistan,
- Peru,
- Filipiny,
- Polska,
- Rosja,
- RPA,
- Turcja,
- Wielka Brytania,
- Ukraina
- i Stany Zjednoczone.
84 procent nadmiernej liczby zgonów pochodzi z:
- Azji Południowo-Wschodniej,
- Europy
- i obu Ameryk.
Natomiast 68 procent nadmiernych zgonów pochodzi z zaledwie 10 krajów na całym świecie.
Zdecydowana większość (81%) nadmiernej liczby zgonów związanych z COVID-19 miała miejsce w krajach o średnich dochodach, a 53% w krajach o niższych średnich dochodach.
"Pomiar nadmiernej śmiertelności jest niezbędnym elementem zrozumienia wpływu pandemii. Zmiany w trendach umieralności dostarczają decydentom informacji, które mogą kierować polityką mającą na celu zmniejszenie umieralności i skuteczne zapobieganie przyszłym kryzysom. Ze względu na ograniczone inwestycje w systemy danych w wielu krajach, prawdziwy zakres nadmiernej śmiertelności często pozostaje ukryty" - powiedziała dr Samira Asma, zastępca dyrektora generalnego ds. danych, analityki i dostarczania w WHO.
"Te nowe szacunki wykorzystują najlepsze dostępne dane i zostały opracowane przy użyciu solidnej metodologii i całkowicie przejrzystego podejścia" - dodaje.
COVID trzecią pandemią pod względem śmiertelności na świecie?
Oficjalna liczba globalnych zgonów z powodu COVID-19 wynosi około 6,2 miliona osób, chociaż od dawna podejrzewano, że te pomiary są znacznie zaniżone.
Jeśli oszacowanie nadmiernej liczby zgonów jest bliższe szacunkom WHO, oznaczałoby to, że COVID-19 będzie trzecią najbardziej śmiertelną pandemią od 500 lat, zaraz po hiszpańskiej grypie i AIDS.
Polecany artykuł: