WHO ostrzega przed kolejnym szczepem ptasiej grypy. Pierwszy zakażony pacjent nie żyje
Wirus ptasiej grypy pokonał kolejną granicę. Szczep, którego dotychczas nie odnotowywano u ludzi, spowodował śmierć co najmniej jednego pacjenta. WHO potwierdza te informacje i szuka źródeł zakażenia. Czy są powody do obaw? Jakie są objawy ptasiej grypy u ludzi?
Przybywa przypadków ptasiej grypy u ludzi, połowa pacjentów umiera
Świat jeszcze dobrze nie odetchnął po pandemii COVID-19, gdy przedstawiciele WHO ostrzegali, że kolejna epidemia powodowana wirusem odzwierzęcym, to tylko kwestia czasu. Choć ostrzeżenia lekceważono, słowa okazały się prorocze.
USA zmagają się z epidemią ptasiej grypy H5N1 u bydła mlecznego. Coraz więcej przypadków jest odnotowywanych u ludzi. Do dziś mowa o blisko 1000 udokumentowanych takich zdarzeń. Połowa zakażonych nie żyje.
WHO potwierdza: to pierwszy taki przypadek
W środę 5 czerwca przedstawiciele WHO przekazali kolejną tragiczną wiadomość. Zakażony wirusem H5N2 pacjent nie żyje. Testy, jakie przeprowadzono w Institute of Epidemiological Diagnosis and Reference w Meksyku, potwierdziły, że to pierwsza ofiara śmiertelna wśród ludzi, powodowana tym szczepem grypy.
Zarówno szczep H5N1, jak i H5N2, to szczepy ptasiej grypy. Atakują ptaki dzikie oraz hodowlane. W ostatnich latach coraz częściej odnotowuje się międzygatunkowe przenoszenie wirusa ptasiej grypy, co skutkuje wysoką śmiertelnością, bo organizmy innych gatunków nie są przystosowane do podejmowania skutecznej walki z "obcą" infekcją.
CZYTAJ TEŻ: Ptasia grypa - objawy. Jak można się zarazić ptasią grypą?
Dopóki wirusy nie przenoszą się z człowieka na człowieka, można mówić o względnym bezpieczeństwie. Ale wirusy cały czas mutują i pokonują nawet tę granicę, o czym przekonano się podczas pandemii COVID-19.
Pierwszy zgon człowieka z powodu nowego szczepu ptasiej grypy
Pacjent, którego zgon wiązany jest z H5N2, chorował 3 tygodnie. To osoba z chorobami współistniejącymi. Pod koniec kwietnia pacjent w związku z nasileniem objawów, jak gorączka, duszności, nudności, osłabienie, biegunka, zgłosił się do szpitala National Institute of Respiratory Diseases w Mexico City. Tam chory zmarł.
W maju przekazano próbki do laboratoriów. Potwierdzono, że źródłem choroby był wirus H5N2. Wyniki badania zweryfikowano również w innej placówce, gdzie także dały wynik dodatni.
Wiadomo, że podobne objawy miało kilka osób z otoczenia zmarłej osoby. Testy wykazały, że u wspomnianych osób przyczyną choroby nie był ani wirus ludzkiej grypy, ani COVID-19.
Trwają badania, mające potwierdzić lub wykluczyć, że osoby te przeszły zakażenie szczepem H5N2. WHO przekazało, że na ten moment nie jest znane źródło zakażenia.
Ptasia grypa u ludzi - objawy i przebieg
Ptasia grypa u ludzi może powodować poważne zakażenia dróg oddechowych, zakażeni spojówek, dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz obrzęk mózgu. Choroba może powodować śmierć pacjenta, szczególnie u osób z wielochorobowością i zaburzeniami odporności.