WHO ogłasza koniec pandemii Covid-19. Ten dzień przejdzie do historii
Po ponad trzech latach od wystąpienia pierwszych przypadków zakażenia koronawirusem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 5 marca 2023 roku oficjalnie ogłosiła koniec pandemii Covid-19. "Z wielką nadzieją ogłaszam, że globalny stan zagrożenia spowodowany Covid-19 dobiegł końca" - przekazał dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus w trakcie konferencji prasowej.
Pierwsze przypadki nieznanej wcześniej infekcji zaobserwowano 17 listopada 2019 roku w chińskim mieście Wuhan, w prowincji Hubei.
Okazało się, że wywołujący je wirus SARS-CoV-2 jest niezwykle zakaźny. Szybko zaczął rozprzestrzeniać się w innych krajach i dotarł na inne kontynenty. Pierwszy przypadek Covid-19 w Polsce oficjalnie potwierdzono 4 marca 2020 roku.
11 marca 2020 roku WHO ogłosiło stan pandemii, czyli globalnego zagrożenia zdrowotnego.
W trakcie kolejnych miesięcy liczba zakażonych na całym świecie rosła - ogłaszano kolejne rekordy zakażeń i zgonów, wprowadzano ścisłe obostrzenia i lockdowny, rozpoczęto powszechne szczepienia przeciw Covid-19, a naukowcy ogłaszali odkrycie kolejnych wariantów wirusa i kolejne fale zakażeń.
Pandemia dobiegła końca
Mimo że Covid-19 nie zniknął, trzy lata po tym, jak wirus zaczął pustoszyć planetę eksperci z WHO uznali, że pora ogłosić koniec pandemii.
"Wczoraj Komitet ds. Sytuacji Nadzwyczajnych spotkał się po raz 15. i zalecił mi ogłoszenie zakończenia stanu zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Przyjąłem tę radę" - przekazał Tedros Adhanom Ghebreyesus na oficjalnym profilu WHO na Twitterze. Nie oznacza to jednak, że choroba nie jest już groźna. Tylko w ubiegłym tygodniu, jak zaznaczył szef WHO, Covid-19 co trzy minuty odbierał komuś życie. "To tylko te zgony, o których wiemy" - dodał.
Podkreślił, że nie zawahałby się ponownie zwołać ekspertów w celu ponownej oceny sytuacji, gdyby Covid-19 znów „naraził nasz świat na niebezpieczeństwo” – donosi Associated Press.
„Covid zmienił nasz świat i zmienił nas”
Według agencji AP Covid-19 zabił co najmniej 7 milionów osób na świecie, dyr. WHO uważa jednak, że liczba ta może być dużo wyższa. Jego zdaniem mogło umrzeć nawet 20 milionów chorych. W niektórych krajach liczba przypadków nadal rośnie. W większości państw jednak życie wróciło już do normy.
"COVID zmienił nasz świat i zmienił nas" – stwierdził dyr. WHO.
Jak dodał, jednym z priorytetów Światowej Organizacji Zdrowia jest teraz ustalenie pochodzenia wirusa. W 2021 roku ustalono, że wirus prawdopodobnie przeskoczył ze zwierząt na ludzi i stwierdziła, że pomysł, że pochodzi z laboratorium, jest „niezwykle nieprawdopodobny”. Obecnie jednak eksperci nie są już tego pewni.
Niektóre raporty wskazują, że wirus wydostał się z chińskiego laboratorium na skutek nieszczelności i złych zabezpieczeń.