WHO mówi o końcu pandemii koronawirusa. "Nigdy nie byliśmy w lepszej sytuacji"

2022-09-16 12:18

Liczba zakażeń koronawirusem sukcesywnie spada. Statystyki względem ubiegłych tygodni są naprawdę obiecujące. Optymistyczną wizją dotyczącą pandemii koronawirusa ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia. Czy to oznacza nadchodzący koniec pandemii?

Mężczyzna w maseczce
Autor: Getty Images

Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19 wykryto pod koniec 2019 roku w Chinach. W styczniu 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że rozprzestrzenianie się patogenu stwarza ogólnoświatowe zagrożenie, a w marcu ogłosiła stan pandemii. Teraz WHO podaje, że epidemia dobiega końca.

Poradnik Zdrowie: szczepienie dzieci przeciwko COVID-19

Spadek zachorowań. WHO o końcu pandemii

Według WHO liczba zgonów na świecie jest najniższa od czasu, gdy nowy koronawirus zaczął się rozprzestrzeniać w marcu 2020 r. Ze statystyk wynika, że w zeszłym tygodniu na całym świecie z COVID-19 zmarło 2812 osób i była to najniższa liczba zgonów od marca 2020 roku

W tygodniu od 5 do 11 września zmarło około 11 000 osób na całym świecie z powodu zakażenia koronawirusem. W porównaniu z poprzednim tygodniem można mówić o 22% spadku.

„Nigdy nie byliśmy w lepszej sytuacji, aby zakończyć pandemię” – powiedział podczas środowej odprawy dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Jeszcze nas tam nie ma, ale zbliża się koniec” - dodał.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w Stanach Zjednoczonych. Według BBC news odnotowuje się średnio 478 zgonów dziennie, więcej niż w lipcu 2021, kiedy średnia wynosiła 168 zgonów dziennie, a także wyższa niż w czerwcu 2022, kiedy średnia wynosiła 258 zgonów dziennie.

Zmniejszyła się natomiast dzienna liczba przypadków zachorowań na COVID-19. W USA odnotowuje się dziennie 73 000 przypadków, co oznacza spadek o 14% w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Spadek zachorowań nie powinien zaburzyć naszej czujności

Pomimo pozytywnych perspektyw, Tedros nie ogłosił oficjalnego zakończenia stanu zagrożenia zdrowia publicznego. Mimo coraz mniejszej liczby zakażeń, musimy wciąż być czujni, bo nagłe zaprzestanie działać prewencyjnych może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.

W środę Światowa Organizacja Zdrowia zaproponowała sześć kluczowych działań, aby pomóc krajom zakończyć epidemię. Obejmują one ciągłe badania, leczenie i szczepienia. Organizacja zaleca również kontrolę zakażeń w placówkach opieki zdrowotnej, zwalczanie dezinformacji i jasną komunikację publiczną.

"Mieszkańcy Europy powinni w najbliższych miesiącach zaszczepić się jakąkolwiek dostępną szczepionką przypominającą przeciwko COVID-19" – zaapelowała w środę szefowa Europejska Agencja Leków (EMA) Emer Cooke.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki