Węchowe halucynacje? Możliwe u chorych na COVID-19
Brytyjscy lekarze zwracają uwagę na powikłania związane z zachorowaniem na COVID-19. Okazuje się, że wielu pacjentów ma tzw. halucynacje węchowe, czyli zaburzenia węchu, ale będące urojeniami. Tego typu powikłania dotyczą głównie ludzi młodych. O co chodzi dokładnie?
Profesor Nirmal Kumar, szef Brytyjskiego Towarzystwa Laryngologów, jako pierwszy zaobserwował u swoich pacjentów parosmię. To zaburzenie węchu polegające na tym, że pacjenci odczuwają zapach ryby, spalenizny, siarki. Są to nieprzyjemne zapachy i w rzeczywistości - nie istnieją.
Halucynacje węchowe występujące u pacjentów, którzy przeszli COVID-19, są "naprawdę niepokojące oraz mają ogromny wpływ na jakość życia ozdrowieńców", mówi prof. Kumar. Parosmie są bardzo nieprzyjemne dla pacjentów - zamiast przyjemnych zapachów wszędzie odczuwają swąd spalenizny lub podobne, przykre zapachy. Mają zniekształcone powonienie, a objawy mogą utrzymywać się nawet do kilku miesięcy po chorobie!
Polecamy: Jak bardzo pandemia nas zmieniła? Ten raport mówi wszystko!
Zdaniem szefa Brytyjskiego Towarzystwa Laryngologów objawy te nie muszą wystąpić natychmiast po przejściu COVID-19. Parosmie mogą pojawić się nawet kilka miesięcy po przechorowaniu! - Wirus ma wpływ na nerwy w głowie, a w szczególności nerwy kontrolujące zmysł węchu. Prawdopodobnie wpływa też na inne nerwy i, jak sądzimy, na neuroprzekaźniki - mechanizmy wysyłające wiadomości do mózgu. Niektórzy pacjenci zgłaszają halucynacje, zaburzenia snu i zaburzenia słuchu" - przekazał profesor Nirmal Kumar, prezes Brytyjskiego Towarzystwa Laryngologów.
Coraz większa ilość lekarzy zwraca uwagę na zespół pocovidowy, czyli na szereg objawów, które występują po przejściu infekcji spowodowanej koronawirusem. Do zespołu pocovidowego zaliczane są: zadyszka, kaszel, problemy z węchem i smakiem, problemy z ciśnieniem krwi, zakrzepami zatorowymi, zmniejszeniem wydolności oddechowej oraz ogólnym osłabieniem organizm utrzymujące się długo po ustąpieniu gorączki.
Warto wiedzieć: Powstanie fundusz na wypadek powikłań poszczepiennych? Rzecznik rządu odpowiada
W Polsce powstał już oddział szpitalny przeznaczony do rehabilitacji ozdrowieńców. W połowie grudnia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu powstał specjalny oddział dla osób z powikłaniami po zakażeniu koronawirusem. Czy możemy sobie pomóc? Neurolodzy zalecają "trening węchu", który polega na codziennym wąchaniu olejku różanego, cytrynowego lub goździkowego przez 20 sekund. Dzięki temu ćwiczymy zmysł węchu.
Czytaj też: Jak się zaszczepić na COVID-19? Wytyczne NFZ
Porady eksperta