We krwi człowieka po raz pierwszy znaleziono mikroplastik. Czy to powód do obaw?

2022-03-25 13:08

W ludzkiej krwi wykryto zanieczyszczenie mikroplastikiem. Naukowcy odkryli maleńkie cząsteczki u prawie 80% badanych osób! Najnowsze badanie dowodzi, że cząsteczki plastiku mogą przemieszczać się w ciele i osadzać się w narządach. Czy mikroplastik we krwi może być niebezpieczny?

Mikroplastik
Autor: Getty Images

Ogromne ilości plastikowych odpadów w postaci mikrodrobin zanieczyszczają niemal całą planetę. Już wcześniej było wiadomo, że człowiek w ciągu swojego życia zdjada wraz z pożywieniem i wdycha z powietrzem mikroskopijne ilości plastiku. Jednak najnowsze odkrycie naukowców dowodzi, że mikroplastik znajduje się także we krwi człowieka.

Zdaniem eksperta: Morfologia krwi z rozmazem

Mikroplastik to inaczej cząsteczki tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 milimetrów. Ze względu na trwałość wiązań chemicznych, włókna plastiku praktycznie nie ulegają rozkładowi, jedynie mogą rozdrabniać się na coraz mniejsze cząsteczki. Najmniejsze z nich mogą przeniknąć do organizmu ludzkiego.

Podczas badania przeanalizowano 22 próbki krwi od zdrowych, dorosłych, anonimowych dawców. U 17 z nich znaleziono cząstki plastiku we krwi. U połowy wyryto plastik PET, który jest wykorzystywany w tworzywach takich jak butelki do napojów.

Natomiast jedna trzecia badanych miała we krwi obecne cząsteczki polistyrenu, który używany jest do wytwarzania opakowań żywnościowych. Zaś jedna czwarta próbek krwi zawierała polietylen, z którego wytrwarzane są plastikowe torby.

„Nasze badanie jest pierwszą wskazówką, że we krwi mamy cząsteczki polimeru – to przełomowy wynik” – powiedział prof. Dick Vethaak, ekotoksykolog z Vrije Universiteit Amsterdam w Holandii.

Niewiadomo jeszcze jaki dokładnie wpływ ma obecność plastkiu w krwi na zdrowie. Naukowcy są jednak zaniepokojeni, gdyż w warunkach laboratoryjnych cząsteczki plastiku niszczą komórki ludzkie. Podobnie wdychane wraz z powietrzem zanieczyszczenia mogą być przyczyną przedwczesnych zgonów.

„Wielkie pytanie brzmi, co dzieje się w naszym ciele?” - powiedział Vethaak. „Czy cząsteczki są zatrzymywane w ciele? Czy są transportowane do pewnych narządów, na przykład przez barierę krew-mózg?” I czy te poziomy są wystarczająco wysokie, aby wywołać chorobę? Pilnie musimy sfinansować dalsze badania, abyśmy mogli się dowiedzieć”.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki