Wczesne przejście menopauzy wiąże się z ryzykiem. Nowe badanie rzuca na nie światło

2024-05-13 10:12

Badania przeprowadzone w Finlandii dowiodły, że kobiety, które wcześnie wchodzą w okres menopauzy, mogą później zmagać się z poważnymi konsekwencjami. Według badaczy są one około czterokrotnie bardziej narażone na śmierć w młodym wieku.

Wczesne przejście menopauzy wiąże się z ryzykiem. Nowe badanie rzuca na nie światło
Autor: fot. Getty Images Wczesne przejście menopauzy wiąże się z ryzykiem. Nowe badanie rzuca na nie światło

Przedwczesna menopauza. Wnioski z nowego badania

Nowe badania przeprowadzone w Finlandii wykazały, że kobiety, które przed 40. rokiem życia weszły w okres menopauzy są czterokrotnie bardziej narażone na śmierć w młodym wieku spowodowaną chorobą nowotworową. Co więcej, ryzyko zgonu w młodym wieku z powodu choroby serca lub innych schorzeń jest dwukrotnie wyższe niż w przypadku kobiet, które później zaczęły menopauzę.

Naukowcy są jednak zdania, że stosowanie hormonalnej terapii zastępczej przez przynajmniej sześć miesięcy może o mniej więcej połową zmniejszyć ryzyko śmiertelności ogólnej i nowotworowej. Wyniki swoich badań zaprezentowali na 26. Europejskim Kongresie Endokrynologicznym w Sztokholmie.

Hilla Haapakoski, doktorantka na Uniwersytecie w Oulu, która kierowała badaniem stwierdziła, że  zagrożenia, z którymi mogą zetknąć się kobiety z przedwczesną niewydolnością jajników (POI - primary ovarian insufficiency), wciąż nie zostały dobrze poznane. Ponadto stosowanie hormonalnej terapii zastępczej cały czas jest zaniedbywane. Jak przyznała, liczy, że to badanie poprawi zdrowie kobiet poprzez zwiększenie świadomości. Nie tylko wśród samych kobiet, ale również wśród pracowników służby zdrowia.

Dla przypomnienia, o menopauzie mówimy wówczas, kiedy jajniki kobiety przestaną uwalniać komórki jajowe. Organizm wytwarza wtedy mniej estrogenu i progesteronu. 

Poradnik Zdrowie: menopauza

Pierwsze tak obszerne badanie. Naukowcy wskazują przyczynę

Większość kobiet wchodzi w okres menopauzy naturalnie w wieku pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Niewielki procent kobiet doświadcza jednak przedwczesnej menopauzy bądź przedwczesnej niewydolności jajników i przechodzi menopauzę przed ukończeniem 40. roku życia. Wpływać na to mogą nie tylko zaburzenia genetyczne, ale również choroby autoimmunologiczne, chemioterapia lub operacja usunięcia jajników. W wielu przypadkach jednak przyczyna nie jest tak oczywista. 

Naukowcy z Uniwersytetu w Oulu i Szpitala Uniwersyteckiego w Oulu przeanalizowali wyniki 5817 kobiet, u których w latach 1988-2017 zdiagnozowana została przedwczesna niewydolność jajników. Wyniki porównali później z wynikami 22 859 kobiet bez tej choroby.

Udało im się obliczyć ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej i chorób serca. Zaznaczają jednak, że kobiety z POI nie miały dodatkowo wyższego ryzyka śmiertelności po operacji. Choć inne badania powiązały przedwczesną menopauzę z przedwczesną śmiercią, fiński zespół uważa, że ​​jego badania obejmują największą próbę i najdłuższy okres. Hormonalna terapia zastępcza będąca najczęstszą metodą leczenia POI - zastępuje estrogen i inne hormony, których jajniki już nie wytwarzają. Jednak specjaliści twierdzą, że większość kobiet nie przestrzega zaleceń przyjmowania tych leków.

Sonda
Wykonujesz regularnie badania profikatyczne?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki