W życie wchodzi nowe świadczenie. Można dostać nawet ponad 3000 zł
Wkrótce zaczną obowiązywać nowe kwoty świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Będą one powiązane z wysokością renty socjalnej, a dokładniej - będą wynosić od 50 proc. do 200 proc. jej wartości.
Wsparcie na najwyższym poziomie może wynieść co najmniej 3176 zł. Pierwsze wypłaty nowego świadczenia planowane są na początek 2024 roku.
W życie wchodzi nowe świadczenie wspierające
Decyzje o zmianach w tym zakresie przeprowadzono po rozmowach z przedstawicielami środowisk osób z niepełnosprawnością.
- (...) Przygotowaliśmy projekt w sprawie wprowadzenia nowego świadczenia. Rozwiązanie to będzie ukierunkowane na upodmiotowienie osoby z niepełnosprawnością, tak aby to ona mogła rozstrzygać, jak wykorzystywane ma być otrzymywane wsparcie – mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
"Projekt ustawy w sprawie Świadczenia wspierającego" został przyjęty przez Radę Ministrów, a następnie trafił do Sejmu.
Nowe świadczenie wspierające - przepisy
Ważną informacją dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami jest fakt, że projekt przewiduje możliwość dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna przez otrzymujących je opiekunów. Świadczenie wspierające ma przysługiwać osobom z niepełnosprawnościami, niezależnie od wieku i od innych form wsparcia.
Co więcej, przepisy nie uwzględniają dochodów osoby z niepełnosprawnością, co oznacza, że ich wysokość nie będzie miała wpływu na wartość świadczenia.
Świadczenie wspierające będzie wypłacane na trzech poziomach
Pierwszy poziom będzie dotyczył osób z niepełnosprawnościami z najwyższym poziomem potrzeby wsparcia, drugi – dla osób z niepełnosprawnościami ze średnim poziomem potrzeby wsparcia, a trzeci dla osób z niepełnosprawnościami z mniejszym poziomem potrzeby wsparcia.
Osoby z niepełnosprawnościami z najwyższym poziomem wsparcia będą otrzymywały świadczenia od 1 stycznia 2024 r. w wysokości 200 proc. renty socjalnej. Osoby z niepełnosprawnościami na kolejnych poziomach zaczną otrzymywać świadczenia od 1 stycznia 2025 oraz od 1 stycznia 2026 roku.
Procedura uzyskania oceny poziomu wsparcia
Jak podaje resort, procedura uzyskania oceny poziomu potrzeby wsparcia "nie łączy się w żaden sposób z koniecznością uzyskania nowego bądź zmiany już posiadanego orzeczenia".
"Wszystkie uprawnienia wynikające z obecnych orzeczeń pozostają bez zmian. Procedura oparta będzie na od dawna postulowanym ocenianiu funkcjonalnym, opartym na ICF" - dodaje MRiPS.
Będzie także możliwość dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego.
"Jeśli osoba z niepełnosprawnościami nie zdecyduje się na własne świadczenie wspierające, wówczas jej opiekun będzie mógł otrzymywać zmodyfikowane świadczenie pielęgnacyjne w dotychczasowej wysokości z możliwością dorabiania do wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia, czyli do ok. 20 tys. zł rocznie" - poinformował resort.
Polecany artykuł: