W Warszawie już mówią o "pladze". Czy to zagrożenie dla zdrowia?

2024-12-03 11:19

Eksperci nie mają wątpliwości, że Warszawa jest najbardziej "zapluskwionym" miastem w Polsce. Wprost mówią, że mamy do czynienia z "plagą", której historia sięga 2012 roku. Pluskwy w domu to poważny problem, warto więc wiedzieć czym grozi ugryzienie przez pluskwę? I jak rozpoznać ugryzienie pluskwy?

Plaga pluskiew w Warszawie. Czy są groźne dla naszego zdrowia?
Autor: fot. Getty Images Plaga pluskiew w Warszawie. Czy są groźne dla naszego zdrowia?

To właśnie w 2012 roku do Polski zjechała cała masa ludzi z całego świata. Kibice Euro 2012 uczęszczali na stadiony, spali w hotelach i jeździli komunikacją miejską, a przy okazji "rozwozili" po mieście niechcianych gości, jakimi są pluskwy - mówi biolog terenowy Remigiusz Barczyński w rozmowie z Polskim Radiem RDC.

Z czasem plaga pluskiew w Warszawie przybrała na sile i stała się wyjątkowo uciążliwa. Szczególnie trudna sytuacja miała miejsce m.in. w budynku Urzędu Dzielnicy Praga Południe przy ul. Podskarbińskiej 6. Tam pracownicy dostali nawet zgodę na pracę zdalną, ponieważ tak pogryzły ich obecne w urzędzie pluskwy.

Stolica to jednak nie jedyne miasto, które nie może poradzić sobie z pluskwami. Mieszkańcy Krakowa również skarżą się na ich występowanie. Według nich, pluskwiaki roznoszone są przez... komunikację miejską.

Owady te szybko się rozmnażają. Jedna samica może złożyć nawet 500 jaj. Pluskwy są również bardzo szybkie. Skuteczne wyeliminowanie tych owadów nie jest proste. Konieczne jest m.in. usunięcia zainfekowanych materiałów i zastosowanie specjalistycznych środków owadobójczych.

Te owady budzą odrazę, ale są bardzo pożyteczne

Pluskwa domowa. Czy może być groźna dla zdrowia?

Pluskwy są pasożytami, które najczęściej możemy spotkać w środowisku domowym. Są jednak uciążliwym problemem i ciężko się ich pozbyć.

Największym ryzykiem dla zdrowia jeśli chodzi o pluskwę domową jest możliwa reakcja alergiczna, jaka może wystąpić po ich ukąszeniu. Zazwyczaj jednak ma ona łagodny charakter i objawia się intensywnym swędzeniem i pokrzywką.

W niektórych przypadkach ukąszenie może jednak powodować gwałtowną reakcję alergiczną (anafilaktyczną). Ten stan może  stanowić zagrożenie dla życia. Objawia się:

  • obniżeniem ciśnienia tętniczego,
  • nudnościami,
  • wymiotami,
  • kaszlem,
  • utrudnionym oddychaniem,
  • wzmożoną potliwością,
  • utratą przytomności.

Co więcej, obecność pluskiew może być również odpowiedzialna za wtórne zakażenia skóry, jak liszajec zakaźny. Wszystko z powodu drapania ukąszonych miejsc, przez co dochodzić może do naruszenia ciągłości skóry, co "otwiera drzwi" dla drobnoustrojów.

Choć u pluskiew wykryto groźne dla człowieka wirusy jak HCV, HIV, HBV to nie ma żadnych dowodów na to, że mogą przenosić je na ludzi.

Zobacz także galerię: PLUSKWY

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:
poradnikzdrowie.pl - DOBRZE POSŁUCHAĆ. Drogowskazy Eska Rock
Dlaczego menopauza to wciąż temat tabu? DROGOWSKAZY

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki