W tych krajach i tak zapłacisz za leczenie. Nawet z kartą EKUZ

2023-07-17 13:30

Przezorny zawsze ubezpieczony, jak mówi znane porzekadło. Jak się okazuje, ubezpieczenie na wakacjach to nie wszystko. W niektórych krajach nawet na posiadaczy karty EKUZ będą czekać rachunki za świadczenia medyczne. Gdzie płacimy za pomoc lekarską? Na jakie kwoty się przygotować?

W tych krajach i tak zapłacisz za leczenie. Nawet z kartą EKUZ
Autor: GettyImages W tych krajach i tak zapłacisz za leczenie. Nawet z kartą EKUZ

Leczenie Polaków w Unii Europejskiej

Od kiedy Polska jest krajem członkowskim UE, leczenie za granicą jest dla obywateli naszego kraju łatwiej dostępne i mniej kosztowne. Na podobnych zasadach jak w Unii, dla posiadaczy karty EKUZ, dostępna jest też pomoc medyczna w krajach EFTA, tj.w księstwie Liechtenstein, Norwegii, Szwajcarii i Islandii.

Z kolei w przypadku byłych krajów członkowskich, jak Wielka Brytania i Irlandia Północna, po brexicie dla pacjentów z kartą EKUZ świadczenia są udzielane na wcześniejszych zasadach, obejmując zarówno nagłe zachorowania, jak i choroby przewlekłe. EKUZ pozwala na finansowanie świadczeń w placówkach państwowych. Dotyczy wyłącznie o świadczenia niezbędne w danym momencie z medycznego punktu widzenia.

Wypadek polskiego autokaru w Niemczech! Kilkadziesiąt osób rannych

Zgodnie z przepisami, o czym przypomina NFZ, należy uiszczać częściowe opłaty za wizyty u lekarzy pierwszego kontaktu. Nawet jeśli mamy kartę EKUZ i nawet jeśli za analogiczne świadczenia w Polsce się nie płaci. O świadczeniach dostępnych za granicą na koszt NFZ decydują kryteria przyznawania świadczeń w danym kraju.

Włochy - koszty leczenia dla Polaków

We Włoszech koszt, który leży po stronie pacjenta, to ok. 36 euro w przypadku wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Niezbędne jest pokrycie także części kosztów wizyty u lekarza specjalisty oraz pełne opłacenie w przypadku wizyty u stomatologa. Takie same zasady dotyczą rodowitych Włochów.

Leczenie szpitalne nie wymaga dodatkowych opłat, ale już za transport do szpitala się należy pokryć część kosztów. Leki mogą być zarówno nieodpłatne, jak i płatne 50 proc. lub w całości. W przypadku leków refundowanych w Polsce można złożyć później odpowiedni wniosek o zwrot kosztów do NFZ.

Leczenie dla Polaków na terenie Niemiec

W Niemczech opłaty pobierane są za pobyty szpitalne, jest to koszt ok. 10 euro za dobę. Po przekroczeniu 28 dni pobytu w szpitalu w skali roku, ta opłata zostaje zniesiona za kolejne dni. Dodatkowo płatne świadczenia to m.in. pokój jednoosobowy, leczenie przez ordynatora.

Za leki i inne środki wydawane na receptę płaci się pomiędzy 5 a 10 euro, co stanowi 10 proc. ceny. Analogiczne stawki obowiązują za transport do szpitala, z wyjątkiem stany zagrożenia życia lub poważnego stanu zdrowia - wtedy transport do placówki medycznej nie wymaga opłat.

Środki lecznicze opłaca się w Niemczech w wysokości 10 proc. wartości plus 10 euro. Leki bez recepty są płatne 100 proc., z kolei leki dla osób niepełnoletnich i kobiet ciężarnych są w ogóle nieodpłatne.

Leczenie w Hiszpanii i na Malcie - ile płacą Polacy

Hiszpanie wymagają opłat za leczenie stomatologiczne, obowiązują pełne opłaty. Leki refundowane są opłacane w 40-60 proc. przez pacjenta, a jeśli pacjent jest emerytem to 10-60 proc. Płatne są też usługi stomatologiczne na Malcie.

Norwegia - koszt leczenia dla Polaków

W Norwegii za leki i świadczenia nie płacą osoby do 16 r.ż. Wymagana jest tylko opłata za materiały zużyte w trakcie leczenia. Za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu w Norwegii zapłacimy nieco ponad 152 korony norweskie. Wizyta u specjalisty to koszty od 320 koron norweskich (jeśli wizyta jest realizowana na podstawie skierowania) do 490 koron norweskich (koszt bez skierowania).

W pełni płatne, jak w większości krajów, jest leczenie stomatologiczne. Bezpłatne są pobyty w szpitalu, podobnie jak transfer do placówki medycznej w nagłych przypadkach. W pozostałych przypadkach za przejazd karetką dostaniemy rachunek opiewający na 133 koron norweskich.

Transport medyczny, akcje ratunkowe - koszty po stronie pacjenta

Co istotne, karta EKUZ nie zapewnia też finansowania akcji ratunkowych. Jeśli planujemy sporty wysokiego ryzyka lub trudne wyprawy, warto skorzystać z ubezpieczenia rozszerzonego o takie świadczenia.

Na rynku dostępna jest szeroka oferta firm ubezpieczeniowych specjalizujących się w dbaniu o podróżnych. W takich pakietach ubezpieczeniowych można też wykupić opcję transportu medycznego do kraju, którego również pakiet świadczeń EKUZ nie pokrywa.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki