W twojej okolicy jest dużo zieleni? Może cię to uchronić przed udarem
Według najnowszych badań u osób, które mieszkają w odległości mniejszej niż 300 metrów od terenów zielonych lub zalesionych, ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu spada aż o 16%. Czym jest to spowodowane?
W badaniu uwzględniono informacje o narażeniu na trzy zanieczyszczenia atmosfery związane z ruchem pojazdów u ponad 3,5 miliona osób wybranych spośród 7,5 miliona mieszkańców Katalonii w wieku powyżej 18 lat, którzy przed rozpoczęciem badania nie doznali udaru mózgu.
Największą uwgę poświęcono analizie wpływu poziomów pyłu zawieszonego poniżej 2,5 mikrona (PM2,5), dwutlenku azotu (NO2) i sadzy w miejscu zamieszkania każdej z badanych osób. Zbadano również liczbę i gęstość terenów zielonych w promieniu 300 metrów od ich domów.
Wyniki są zaskakujące. „Ludzie, którzy są otoczeni większą ilością zieleni w miejscu zamieszkania, są chronieni przed wystąpieniem udaru” – mówi dr hab. Carla Avellaneda, badaczka z Neurovascular Research Group w IMIM-Hospital del Mar i jedna z głównych autorek badania.
Zanieczyszczenia powietrza a udar
Wyniki wskazują na bezpośredni związek między podwyższonym poziomem NO2 w atmosferze a ryzykiem udaru niedokrwiennego.
Na każdy wzrost NO2 o 10 mikrogramów (µg) na metr sześcienny ryzyko to wzrasta o 4%. To samo dotyczy wzrostu poziomu PM2,5 o 5 mikrogramów (µg) na metr sześcienn. W przypadku cząstek sadzy ryzyko podnosi się o 5% na każdy wzrost o 1 mikrogram na metr sześcienny w atmosferze.
Liczby te dotyczą całej populacji, niezależnie od lokalizacji, wieku i innych czynników społecznych.
Badanie zostało wykonane przez Instytut Badań Medycznych Hospital del Mar, Katalońską Agencję ds. Jakości i Oceny Zdrowia (AQuAS) z Departamentu Zdrowia rządu katalońskiego i Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal).
Winne przede wszystkim spaliny
„Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do innych zanieczyszczeń powietrza, które mają różne źródła, NO2 jest powodowany głównie przez ruch drogowy. Dlatego jeśli naprawdę chcemy zmniejszyć wielorakie zagrożenia, jakie to zanieczyszczenie stwarza dla zdrowia ludzi, musimy wdrożyć odważne środki mające na celu ograniczenie korzystania z samochodów” – mówi Cathryn Tonne, badaczka z ISGlobal.
Przebywanie wśród zielonych terenów ma również ogólnie korzystny wpływ na zdrowie. Mają na to wpływ czynniki takie jak redukcja stresu, zwiększona aktywność fizyczna i kontakty społeczne, a nawet narażenie na wzbogacony mikrobiom.
Polecany artykuł: