W poszukiwaniu wiecznej młodości. Zbadali 60 tys. osób, szukając remedium na choroby

2023-05-22 11:01

Starość, jako jesień życia, budzi obawy z uwagi na nieuchronnie towarzyszące jej choroby. W niezwykłym badaniu 60 tys. pacjentów prześledzono zmiany w ich ciałach na przestrzeni lat. Dokonano wielu odkryć. Czy jesteśmy krok bliżej w kierunku wiecznej młodości?

Pacjent badany rezonansem magnetycznym
Autor: GettyImages W poszukiwaniu wiecznej młodości. Zbadali 60 tys. osób, szukając remedium na choroby

Badanie procesów starzenia

Nieuchronne starzenie się budzi obawy. Z wiekiem spada zarówno forma fizyczna, jak i możliwości umysłowe. Dochodzą do głosu choroby neurodegeneracyjne, choroby serca i układu krążenia, wzrasta zapadalność na choroby nowotworowe.

Wiele osób podejmuje różne, mniej lub bardziej udane, próby zatrzymania młodości. Chodzi nie tylko o wygląd zewnętrzny czy wygładzenie zmarszczek, lecz przede wszystkim o zachowanie zdrowia i sprawności.

W niezwykłym brytyjskim badaniu zaangażowano 60 tys. osób, które są dokładnie badane i skanowane rezonansem magnetycznym. Sprawdzane są zarówno ich ciała, jak i mózgi. Każda osoba poddawana jest badaniu kilkukrotnie, co pozwala obserwować zmiany zachodzące na przestrzeni lat.

Naukowcy uczestniczący w tym największym na świecie projekcie diagnostyki obrazowej, podkreślają, że celem jest znalezienie sposobów na wczesną diagnostykę, zapobieganie i leczenie chorób, związanych ze starzeniem.

Poradnik Zdrowie - Demencja

Badanie procesów starzenia pomaga zapobiegać chorobom

Zauważono, że obserwowanie zmian zachodzących w ciele na przestrzeni lat, pozwala przewidywać ryzyko zachorowania na dolegliwości związane z procesem starzenia. Te informacje również ułatwiają przeciwdziałanie chorobom, takim, jak demencja, rozwój nowotworów oraz chorób serca i układu krążenia.

W badaniu sprawdzane są takie parametry jak m.in. stan mózgu, serca, gęstość kości. Analizy stanu zdrowia są ponawiane po kilku latach. Szczegółowo weryfikowane są wyniki rezonansu magnetycznego całego ciała. W ten sposób zdaniem prof. Naomi Allen, głównej naukowczyni, badania mogą pomóc opracować metody rozpoznawania zmian, zanim pojawią się objawy kliniczne konkretnych chorób.

Badanie może również wskazać osoby szczególnie zagrożone takimi chorobami jak np. demencja. Może również pomóc odpowiedzieć na pytania, dlaczego jedni ludzie lepiej, a inni gorzej reagują na określone leczenie, a także, dlaczego niektórzy są naturalnie odporni na pewne dolegliwości.

BioBank - niezwykła baza danych 

Brytyjski BioBank uruchomiono w 2006 roku jako narodowy program przesiewowy. Uczestników poddano badaniom lekarskim, ankietom z pytaniami o styl życia, stan zdrowia, pobrano też próbki genetyczne i przebadano DNA uczestników. W 2014 roku dodatkowo zaczęto wykonywać badania ciał i mózgów za pomocą rezonansu magnetycznego.

Obecnie z baz danych brytyjskiego BioBanku, gdzie trafiają wyniki badań, korzystają naukowcy i lekarze z ponad 90 krajów. Wartość naukowa pobranych próbek i przeprowadzonych badań jest nieoszacowana. Już teraz na podstawie analiz i zebranych informacji powstało ponad 7 tys.publikacji naukowych.

W 2018 roku, analizując dane genomowe z brytyjskiego BioBanku, opracowano test genetyczny dla osób ze zwiększonym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca. Ponadto, zwrócono uwagę na fakt, że ogromny zbiór skanów ochotników pozwalają lepiej zrozumieć, w jakim stopniu geny i środowisko wpływają na nasze ryzyko zachorowania.

BioBank to największy i najdłużej istniejący podobny projekt, choć na całym świecie powstają zbliżone bazy danych. Projekt obrazowania jest finansowany przez Medical Research Council, Wellcome Trust, British Heart Foundation i Dementias Platform UK.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki