W Polsce ten problem ma co drugi dorosły. Gdy tabletki nie działają, może pomóc nowa terapia

2024-12-11 12:42

Zaburzenia lipidowe to już coś więcej niż epidemia, skoro ocenia się, że nieprawidłowe wyniki ma 60 proc. dorosłych Polaków. U większości wystarczą proste rozwiązania, by sytuację opanować i uratować zdrowie. Czasem jednak wygrać z wysokimi lipidami jest naprawdę ciężko. Nowe zastrzyki dostępne bezpłatnie mogą to zmienić.

W Polsce ten problem ma co drugi dorosły. Gdy tabletki nie działają, może pomóc nowa terapia
Autor: GettyImages

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to nic innego jak nieprawidłowy poziom konkretnych lipidów (cholesterolu i triglicerydów) w osoczu krwi.

Chociaż wcale nie trzeba mieć żadnych objawów dyslipidemii i często lekceważymy problem ("przecież wszyscy tak mają"), konsekwencje zdrowotne są bardzo poważne. Miażdżyca, zawały serca czy udary to skutki zaburzeń lipidowych.

Problemowi najlepiej zapobiegać. Gdy na to za późno, trzeba włączyć leczenie. U części pacjentów jednak to standardowe nie pomaga. Wówczas warto skorzystać z nowoczesnych terapii dostępnych w ramach programu lekowego Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Niestety, niewielu pacjentów o tym wie i szuka pomocy.

Kontrola poziomu cholesterolu

Zaburzenia lipidowe - dlaczego profilaktyka i standardowe leki czasem nie działają

Sporo osób przeżywa rozczarowanie, gdy okazuje się, że wprowadzenie zdrowej diety i redukcja wagi wcale nie pomagają im na cholesterol. Bywa zresztą, że przypadkowo przeprowadzone badania laboratoryjne u osoby, której nikt by nie podejrzewał o zaburzenia lipidowe, dowodzą, że wyniki są nieprawidłowe.

To prowadzi często do błędnych wniosków i spiskowych teorii, że niby normy są nieprawidłowe. To nie tak.

Przyczyny opornych na leczenie zaburzeń lipidowych są w zasadzie dwie:

  • zaawansowane zaburzenia lipidowe - z bardzo wysokiego, utrwalonego poziomu nie schodzi się łatwo za pomocą nowej margaryny, warzyw czy powszechnie stosowanych leków,
  • genetycznie uwarunkowana hipercholesterolemia - częstsza niż się uważa. Można mieć prawidłową wagę, uprawiać sport i mierzyć się z wysokim cholesterolem. Niestety, u osób wyglądających zdrowo, wysokie lipidy także powodują powikłania i mogą być zabójcze.

Zaburzenia lipidowe: co można zrobić, gdy leki nie pomagają

W przypadku problemów z cholesterolem i trójglicerydami, opornych na standardowe leczenie, skuteczne okazują się nowoczesne leki - choćby zastrzyki wykorzystujące innowacyjne przeciwciała ( inhibitory PCSK9).

Leczenie jest dostępne w ramach programu lekowego, refundowane przez NFZ.

Programy lekowe to świadczenia gwarantowane, umożliwiające dostęp do innowacyjnych i kosztownych terapii. Są skierowane do pacjentów z określonymi jednostkami chorobowymi, w tym hipercholesterolemią rodzinną, u których inne metody leczenia zawiodły lub są przeciwwskazane

- tłumaczy Magdalena Nowak, farmaceutka American Heart of Poland, kierownik Apteki Szpitalnej w Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca w Bielsku-Białej (placówki mają umowę z NFZ).

Zobacz: Co podnosi poziom cholesterolu

Program lekowy B101, czyli leczenie zaburzeń lipidowych

Oczywiście programy lekowe są świadczeniami gwarantowanymi, ale to nie oznacza, że korzystać może z nich każdy. Kryteria są precyzyjnie zdefiniowane, zwykle obejmują punkt o wyczerpaniu innych, dostępnych metod leczenia.

Pacjent w programie lekowym za terapię nie płaci, zwykle podlega szczegółowej kontroli diagnostycznej, mającej na celu kontrolę efektów terapii i bezpieczeństwa (wszystkie leki wiążą się przecież z pewnym ryzykiem nawet rzadkich efektów niepożądanych).

W przypadku nowoczesnej terapii mającej na celu obniżenie poziomu lipidów obowiązuje program lekowy B101

Generalnie jest przeznaczony dla pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną w wieku powyżej 18 lat, u których stwierdzono stężenie LDL-C wyższe niż 100 mg/dl mimo stosowania maksymalnych dawek statyn i ezetymibu oraz nietolerancję statyn.

Do programu kwalifikowani są także pacjenci z bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym, którzy w ciągu ostatnich 24 miesięcy przeszli zawał serca lub inne poważne incydenty wieńcowe.

Nowoczesne leki w leczeniu zaburzeń lipidowych

W programie B101 stosuje się: innowacyjne inhibitory PCSK9 (przeciwciała), dzięki którym możliwe jest obniżenie LDL-C. W programie aplikowane są inhibitory PCSK9 takie jak: alirokumab, ewolokumab, inklisiran i lomitaptyd, stosowany w leczeniu rzadkiej homozygotycznej hipercholesterolemii rodzinnej.

- Leki podawane są podskórnie, a ich główną zaletą jest wygodne dawkowanie – od wstrzyknięć co dwa tygodnie do aplikacji raz na 6 miesięcy (inklisiran) – mówi Magdalena Nowak.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki