W Polsce dramatycznie brakuje krwi!
Ze względu na okres wakacyjny i sytuację epidemiologiczną w naszym kraju dramatycznie brakuje krwi. Sytuacja robi się bardzo poważna, dlatego regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa apelują o jej oddawanie. Brakuje krwi praktycznie wszystkich grup.
Dlaczego w Polsce brakuje krwi?
W okresie wakacji zapotrzebowanie na krew i osocze rośnie ze względu na większą liczbę wypadków. W tym roku sytuacje pogarsza dodatkowo panująca od kilku miesięcy epidemia koronawirusa, która sprawiła, że wiele regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa zawiesiło działalność określonych oddziałów terenowych, stałych punktów poboru krwi oraz odwołało część akcji wyjazdowych.
Dlatego tak ważne jest, by w tym trudnym dla wszystkich okresie nie zabrakło krwi, która ratuje życie.
Stany magazynowe grup krwi w poszczególnych centrach krwiodawstwa możesz sprawdzić tu: https://krew.info/zapasy/
Zobacz pełną listę miejsc, gdzie można oddać krew: https://krwiodawcy.org/gdzie-mozna-oddac-krew
Jak oddać krew?
Zanim udasz się do centrum krwiodawstwa, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Sprawdź, czy możesz zostać dawcą, zapoznaj się z wytycznymi, które mówią, kto może, a kto nie może oddawać krwi: przeciwwskazania do oddawania oraz przykładowe ankiety dla kandydatów na dawców. Jeżeli stwierdzisz, że możesz oddać krew, zaplanuj dzień, w którym to zrobisz.
1. Sprawdź, w jakie dni i w jakich godzinach jest czynne centrum/punkt, w którym chcesz oddać krew. Pamiętaj, że możesz również oddać krew w czasie akcji wyjazdowych mobilnych punktów poboru krwi, czyli tzw. krwiobusów.
2. Wybierz dzień, przed którym będziesz mógł wypocząć – wyspać się. Zarezerwuj sobie około godziny czasu.
3. Koniecznie zjedz lekki posiłek przed oddaniem krwi (unikaj pokarmów zawierających dużą ilość tłuszczu).
4. Pij dużo soków owocowych i wody.
5. Unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego przed oddaniem krwi.
6. Jeżeli wybierasz się po raz pierwszy, zabierz ze sobą kogoś do towarzystwa, poczujesz się pewniej, a przede wszystkim bezpieczniej.
7. Weź dowód tożsamości i jeżeli masz - legitymację honorowego dawcy krwi.
Porady eksperta