W lasach pojawiły się radioaktywne grzyby. Jest oficjalny komunikat

2023-08-31 11:21

W lasach zaobserwowano obecność promieniotwórczych grzybów. Niemieccy naukowcy odkryli znaczną ilość radioaktywnego izotopu cezu w pewnych gatunkach. Przekroczenia dopuszczalnych norm cezu-137 zaobserwowano między innymi w popularnych podgrzybkach. Jest oficjalne stanowisko w tej sprawie.

W lasach pojawiły się radioaktywne grzyby. Jest oficjalny komunikat
Autor: Getty Image

Minęło 37 lat od tragicznej katastrofy nuklearnej w Czarnobylu. Niestety, pomimo upływu wielu lat, grzyby w Niemczech wciąż mogą być kontaminowane radioaktywnie. Według doniesień Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem (DKFZ), izotop cezu-137 może gromadzić się w tkance kostnej, powodując uszkodzenia materiału genetycznego tam obecnego. W perspektywie długoterminowej istnieje ryzyko rozwoju raka kości i białaczki.

Poradnik Zdrowie - Chemioterapia

Radioaktywne grzyby

Niemieccy naukowcy wykryli wysokie stężenie radioaktywnego cezu w niektórych gatunkach grzybów. Przekroczenia norm ilości cezu-137 zaobserwowano m.in. w popularnych podgrzybkach. Federalny Urząd ds. Ochrony Przed Promieniowaniem (BfS) opublikował wyniki badań dotyczących poziomów promieniotwórczego skażenia grzybów na terenie Niemiec. Takie badania są prowadzone od wielu lat. Z najnowszego zestawienia (w którym przebadano próbki 165 gatunków grzybów z południowych regionów Niemiec) wynika, że największe zanieczyszczenie cezem-137 obserwuje się w grzybach rosnących w bawarskich lasach. Radioaktywny cez-137, obecny w tych grzybach, pochodzi z wybuchu reaktora elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku.

Przedstawione przez urząd dane wykazują, że niektóre gatunki grzybów, w tym popularne wśród polskich miłośników grzybobrania podgrzybki, znacząco przekraczają dopuszczalne normy promieniotwórczej zawartości. W przypadku niektórych badanych grzybów odnotowano nawet zawartość 4000 bekereli (jednostka mierząca liczbę rozpadów promieniotwórczych na sekundę), podczas gdy dopuszczalna norma wynosi 600 bekereli na kilogram grzybów.

Czy obecność cezu-137 w grzybach ma negatywny wpływ na zdrowie?

Cez-137 to promieniotwórczy izotop cezu, nieobecny w naturze, powstający m.in. w wyniku rozszczepienia jądrowego w elektrowniach. Szacuje się, że ilość cezu zdeponowanego w obszarach Niemiec, najbardziej dotkniętych skutkami katastrofy w Czarnobylu, zmniejszyła się o połowę.

Według przyjętej reguły, spożycie 80 000 bekereli cezu-137 z pożywieniem przez dorosłą osobę skutkuje ekspozycją na promieniowanie wynoszącą około 1 milisiwerta. Aby to porównać: średnie naturalne narażenie na promieniowanie w Niemczech w ciągu roku wynosi 2,1 milisiwerta.

Czy spożywanie grzybów zebranych z terenów takich jak wspomniana przez Niemców Bawaria jest bezpieczne? Dr. Inge Paulini, przewodnicząca BfS, podkreśliła, że grzyby dostępne na rynku muszą spełniać normy dotyczące akceptowalnej zawartości radioaktywnego cezu-137 (czyli wspomniane 600 bekereli na kilogram). Wyzwaniem może być sytuacja, gdy chodzi o samodzielnie zebrane grzyby. Niemniej jednak, jak wyjaśniła dr. Paulini w oficjalnym komunikacie, istotne jest umiarkowanie. "Okazjonalne spożycie grzybów o wyższym stopniu skażenia wiąże się jedynie z minimalnym dodatkowym poziomem narażenia na promieniowanie. Można jednak łatwo temu zapobiec, unikając zbierania potencjalnie bardziej skażonych gatunków grzybów w lesie" - zaznaczyła.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki