W których regionach Polski padnemia wygasa? Mamy wykres, który to obrazuje
Niektóre województwa mogą mówić o stopniowym wygasaniu pandemii koronawirusa. Niestety są i takie regiony Polski, gdzie liczba zachorowani stale rośnie. Zobacz, gdzie sytuacja wygląda najgorzej?
Czy pandemia koronawirusa wygasa? Dr hab. n. med. Tomasz Dzieciatkowski, wirusolog z WUM w wypowiedzi dla stacji TNV24 powiedział, że o tym świadczyć może tzw. współczynnik R. To wskaźnik reprodukcji wirusa, który pokazuje, ile osób zakaża jedna chora osoba.
Gdy jego wartość wzrasta powyżej 1 oznacza to, że epidemia rozwija się, a gdy jest niższy niż 1, że wygasa.
Statystyki, o których wspominał dr Dzieciątkowski pokazują, że obecnie w Polsce możemy mówić o współczynniku bliskim jedności (ok. 1,03), co oznacza, że pandemia stopniowo wygasa, ale nie można jeszcze mówić o pełny sukcesie.
Które województwa mogą spać spokojnie?
Oczywiście, nie można mówić o wygasaniu epidemii w kontekście całego kraju. W poszczególnych województwach panuje różna sytuacja.
Dane na 11 maja pokazują, że najgorzej jest w województwie śląskim, które ostatnio prześcignęło w niechlubnych statystykach mazowieckie. W innych regionach tendencja dotycząca liczby chorych z pozytywnym wynikiem na obecność koronawirusa jest spadkowa.
Fatalne statystyki dla Śląska to wynik wykrycia nowych ognisk COVID-19 zlokalizowanych w kilku kopalniach. Jak podało ministerstwo zdrowia, zakażenia koronawirusem potwierdzono tam u kilkuset górników.
"Sytuacja jednak w poszczególnych województwach różni się wręcz dramatycznie. Obecnie w województwie śląskim wykrywa się więcej zakażeń niż w reszcie Polski. Co więcej – dynamika w tym województwie, jako jedynym, wzrasta" - czytamy w raporcie stworzonym przez exmetrix.com.
Na swoim Twitterze Maciej Bukowski, analityk ze Szkoły Głównej Handlowej, stwierdził, że "gdyby nie epidemia COVID-19 by się w Polsce kończyła gdyby nie Śląsk” i popiera swoją tezę wykresem, porównującym województwo śląskie z innym i regionami Polski.
Czytaj: Koronawirus - kiedy koniec? Zobacz najnowsze prognozy koronawirusa
Polska na tle krajów Europejskich
Wygląda jednak na to, że na tle krajów Europejskich nie wypadamy najgorzej. W porównaniu z naszymi sąsiadami, liczba zachorowań na 1 mln mieszkańców jest u nas zdecydowanie najniższa.
Jak podaje exmetrix.com model przebiegu COVID przypomina model południowo-koreański. To liniowy wzrost, który dopiero po pewnym okresie spłaszcza się do linii poziomej.