"W końcu zniszczy mnie i moją osobowość". Włodzimierz Szaranowicz szczerze o chorobie

2024-08-06 10:54

Włodzimierz Szaranowicz zmaga się z poważną chorobą, jaką jest Parkinson. Po usłyszeniu diagnozy zniknął z mediów. Teraz jednak WP Sportowe Fakty przeprowadziły z nim wywiad. W nim opowiedział szczerze o swojej chorobie.

W końcu zniszczy mnie i moją osobowość. Włodzimierz Szaranowicz szczerze o chorobie
Autor: ARTUR HOJNY / SE / WARSZAWA "W końcu zniszczy mnie i moją osobowość". Włodzimierz Szaranowicz szczerze o chorobie

Włodzimierz Szaranowicz to ceniony komentator, który przez lata relacjonował najważniejsze wydarzenie sportowe, zarówno na antenie radiowej, jak i w telewizji. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat zniknął z życia publicznego. Wszystko przez nieoczekiwaną diagnozę i chorobę, która zawładnęła jego życiem - chorobę Parkinsona.

Włodzimierz Szaranowicz szczerze o swojej chorobie. To nie będzie łatwa walka

W rozmowie z Dariuszem Faronem z WP SportoweFakty znany komentator wyznał, że boi się wystąpień publicznych. Ten strach powiązany jest z realną oceną sytuacji. Szaranowicz przyznał, że ma poczucie braku siły. Wie, że starzenie się to okres, w którym człowiek nie czeka już na cud i nie dyskutuje z losem.

Przyznał, że jego starość niestety nie należy do tych łagodnych, a jest wręcz przeciwnie. Im więcej mija czasu, tym bardziej "przeraźliwie bezlitosna" się ona staje. 

W rozmowie zaznaczył, że Parkinson dysponuje "bardzo silną" bronią. Atakuje on aparat ruchu oraz mięśnie. Zaznacza, że przez całe życie był sprawy. Teraz jednak niestety się to zmieniło. Musiał zrezygnować z jazdy na rowerze, kiedy podczas ostatniej przejażdżki przewrócił się i mocno poobijał.

W wywiadzie porównał on swoją chorobę do walki bokserskiej i ma nadzieję, że nie grozi mu nokaut. Zdaje sobie jednak sprawę, że walka nie będzie łatwa.

Poradnik Zdrowie Parkinson

Szaranowicz przyznał, że choroba objawiła się dość drastycznie. "To było jak uderzenie biczem" - opowiedział w wywiadzie. Wyznał, że to jakby ktoś nieznajomy ingerował w twoje życie. Zaczyna podpowiadać, by w końcu je zdominować. A chory musi wyłącznie znosić jego obecność, choć wie, że końcu "zniszczy mnie i moją osobowość".

Choroba Parkinsona - najważniejsze informacje 

Choroba Parkinsona, która potocznie określana jest jako Parkinson, jest postępującą chorobą neurodegeneracyjną układu pozapiramidowego, który odpowiada za ruchy całego ciała.

Objawy choroby parkinsona wiążą się głównie z utratą motoryki, jak spowolnienie ruchowe, występowanie drżenie mięśni oraz niestabilność postawu. Objawy mogą różnić się w zależności od fazy jej przebiegu. Mogą być one również spowodowane innymi przyczynami, które wyklucza się zawsze przed rozpoznaniem choroby Parkinsona.

Przyczyna tej choroby wciąż pozostaje nieznana pomimo wielu badań przeprowadzonych na jej temat. Najczęściej ujawnia się ona u osób w wieku około 60 lat. Częstsza jest również u mężczyzn niż u kobiet.

Leczenie farmakologiczne tej choroby polega na poprawie sygnalizacji w tych szlakach systemu nerwowego, w których sygnał jest przekazywany przez dopaminę. Leki jednak niepozbawione są skutków ubocznych, jak nudności, halucynacje i zmiany zachowania.

Czasami, przy zaawansowanych postaciach choroby Parkinsona, kiedy leki zawodzą, przeprowadza się zabiegi neurochirurgiczne. Umieszcza się elektrody w mózgu wysyłające sygnały do struktur o zaburzonym działaniu. 

Choroba Parkinsona – 10 ćwiczeń, które poprawią twoją sprawność

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki