Val Kilmer nie żyje. Legendarny aktor zmarł w wieku 65 lat po długiej walce z chorobą nowotworową

2025-04-02 8:40

Nie żyje Val Kilmer. Znany aktor przez lata zmagał się z rakiem, tracheotomią i utratą głosu, co zmusiło go do wycofania się z aktorstwa. Przyczyną śmierci było zapalenie płuc – poinformowała jego córka, Mercedes Kilmer.

Val Kilmer nie żyje. Legendarny aktor zmarł w wieku 65 lat po długiej walce z chorobą nowotworową
Autor: AP PHOTO/CHARLES SYKES, FILE Val Kilmer nie żyje. Legendarny aktor zmarł w wieku 65 lat po długiej walce z chorobą nowotworową

We wtorek 1 kwietnia 2025 roku w Los Angeles zmarł Val Kilmer – amerykański aktor, który zasłynął z ról w takich filmach jak Batman Forever, The Doors czy Top Gun. Miał 65 lat. Informację o jego śmierci przekazała dziennikowi "New York Times" córka, Mercedes Kilmer. Bezpośrednią przyczyną śmierci gwiazdora było zapalenie płuc.

Poradnik Zdrowie: Skalpel, odc. 2 Ekstrakcja guza jelita grubego

Val Kilmer nie żyje. Przyczyna śmieci

Jak podała w rozmowie z „New York Times”, przyczyną śmierci aktora było zapalenie płuc. Kilmer od lat zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Rak gardła, zdiagnozowany w 2014 roku, na stałe zmienił jego życie i karierę. Aktor długo nie komentował swojego stanu zdrowia. Dopiero w 2020 roku otwarcie przyznał, że od czterech lat żyje w remisji, ale skutki choroby są nieodwracalne.

Na co chorował Val Kilmer?

Val Kilmer przeszedł dwie tracheotomie i musiał korzystać z sondy do karmienia. Leczenie, w tym chemioterapia, spowodowało znaczne uszkodzenia jego krtani, przez co praktycznie stracił głos. W jednym z wywiadów dramatycznie przyznał: „Muszę wybierać – oddychać czy jeść”. Mimo fizycznych ograniczeń, Val Kilmer nie zamknął się na świat. W 2021 roku ukazał się film dokumentalny Val, który pokazał kulisy jego życia, zmagania z chorobą i nieustającą pasję do aktorstwa. W produkcji głosu aktora użyczył jego syn, Jack Kilmer.

Rak gardła – objawy, leczenie i konsekwencje

Rak gardła to nowotwór złośliwy, który rozwija się najczęściej w krtani, gardle dolnym lub migdałkach. Objawia się przewlekłą chrypką, bólem podczas przełykania, trudnościami w oddychaniu oraz powiększeniem węzłów chłonnych szyi. W zaawansowanym stadium może prowadzić do uszkodzenia strun głosowych, utraty głosu i konieczności przeprowadzenia tracheotomii. Leczenie obejmuje zwykle chemioterapię, radioterapię i zabiegi chirurgiczne, często pozostawiające trwałe skutki, takie jak problemy z mówieniem i odżywianiem. Nowotwór gardła często wymaga rehabilitacji głosu i długoterminowego wsparcia onkologicznego.

Poradnik Zdrowie Google News
M jak marzec, morfologia i medycyna. Sprawdzisz się w naszym quizie literkowym?
Pytanie 1 z 13
Menopauza to inaczej:
SuperZdrowi
Walka z depresją w drodze po medale. SuperZdrowi

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki