Uważaj na te antybiotyki. Mogą uszkadzać stawy i prowadzić do niepełnosprawności
Fluorochinolony to grupa antybiotyków, które mają szerokie spektrum działania. Stosuje się je w leczeniu ciężkich zakażeń, ale nowe badania wykazały, że są przepisywane poza wskazaniami. Ich nieuzasadnione stosowanie może prowadzić do poważnych skutków ubocznych. Na długiej liście znajduje się m.in. uszkodzenie stawów, depresja i osłabienie mięśni.
Przepisywane poza wskazaniami mogą skończyć się niepełnosprawnością
Ograniczenia, o których mowa, zostały po raz pierwszy wprowadzone jeszcze w 2019 roku po przeprowadzeniu przeglądu na terenie Unii Europejskiej, który wykazał rzadkie, ale bardzo ciężkie powikłania związane z przyjmowaniem antybiotyków fluorochinolonowych. Wówczas eksperci wskazali, że tej grupy leków nie należy stosować w:
- leczeniu zakażeń, które mogą ustąpić bez leczenia albo nie mają nasilonego przebiegu oraz w leczeniu zakażeń niebakteryjnych,
- profilaktyce biegunki podróżnych lub nawracających zakażeń dolnego odcinka układu moczowego,
- w leczeniu zakażeń bakteryjnych o niewielkim bądź umiarkowanym nasileniu, chyba że nie można zastosować innych leków przeciwbakteryjnych powszechnie zalecanych w ich leczeniu.
Teraz Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) poinformował, że pomimo badań finansowanych przez Europejską Agencję Leków (EMA) i związanych z nim ograniczeniem w stosowaniu antybiotyków fluorochinolonowych, preparaty mogą być nadal przepisywane poza zatwierdzonymi wskazaniami.
- EMA zauważa również, że badanie posiadało ograniczenia, i w związku z tym należy zachować ostrożność przy interpretacji uzyskanych w nim wyników – zaznacza Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych w komunikacie dla pacjentów.
"Potencjalnie nieodwracalne działania niepożądane"
Fluorochinolonów i chinolonów szczególnie unikać powinny osoby, u których wcześniej po ich stosowaniu, wystąpiły ciężkie działania niepożądane. Uważać powinni również seniorzy, pacjenci zmagający się ze schorzeniami nerek, osoby po przeszczepach narządów oraz te u których występuje zwiększone ryzyko uszkodzenia ścięgien. - Ryzyko to jest zwiększone także w przypadku równoczesnego stosowania fluorochinolonów i kortykosteroidów, należy unikać łącznego stosowania leków z tych grup – ostrzega URPL.
Lekarze powinni przepisywać antybiotyki fluorochinolonowe tylko z zatwierdzonymi wskazaniami, ponieważ mogą powodować rzadkie, ale ciężkie działania niepożądane, które obejmują układ nerwowy, ścięgna, mięśnie oraz stawy. Chodzi o skutki takie jak zapalenie lub zerwanie ścięgien, ból lub osłabienie mięśni, ból lub obrzęk stawów, trudności w chodzeniu, zmęczenie, uczucie mrowienia, piekący ból, zaburzenia smaku i węchu, depresję, problemy z pamięcią, snem, wzrokiem oraz słuchem.
Jak wskazują eksperci, obrzęk i uraz ścięgna może wystąpić w ciągu 2 dni od rozpoczęcia leczenia, ale mogą pojawić się nawet kilka miesięcy po zakończeniu terapii. Po wystąpieniu powyższych objawów, zalecane jest natychmiastowe przerwanie leczenia i skontaktowanie się z lekarzem.