Uważaj na dziurawiec jeśli przyjmujesz te leki. Na liście 6 rodzajów medykamentów
Dziurawiec to częsty wybór zwłaszcza kiedy dokuczają nam dolegliwości układu trawiennego. Choć zioła są nieco gorzkie, to ich wypicie sprawia, że ból i dyskomfort, który pojawił się na skutek niestrawności, ustępuje. Należy jednak zachować ostrożność, przyjmując określone leki. Na liście aż 6 rodzajów medykamentów.
Czy dziurawiec poprawia nastrój?
Niektórzy piją dziurawiec nie tylko w sytuacjach, kiedy zaczyna boleć żołądek, ale aby poprawić nastrój. Ziele to bowiem zawiera takie związki aktywne jak hiperycyna i hiperforyna, które uważa się za wpływające na nastrój. Niemniej badania nad skutecznością ziół pod kątem skuteczności leczenia łagodnych objawów depresji były niejednoznaczne. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność.
Dodatkowo w Wielkiej Brytanii rządowi specjaliści ds. zdrowia nie zalecają suplementowania dziurawca jako naturalną alternatywę leków przeciwdepresyjnych. Takie działanie, a zwłaszcza rezygnacja z farmakoterapii wdrożonej przez lekarza może mieć bardzo negatywne skutki dla zdrowia. Ponadto picie dziurawca, czy też sięganie po niego w formie suplementów może prowadzić do poważnych interakcji z niektórymi grupami leków.
Z czym nie łączyć dziurawca?
Pierwszym ważnym ostrzeżeniem jest łączenie stosowania dziurawca z przyjmowaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Głównym zadaniem tego rodzaju ziół jest wpływ na pracę enzymów wątrobowych. Te z kolei odpowiadają m.in. za rozkładanie leków. Dlatego sięgając po roślinny wywar, czy suplement możemy znacznie obniżyć skuteczność antykoncepcji i zwiększyć ryzyko zajścia w ciążę.
Agencja Regulacyjna ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA) zgłosiła kilka przypadków nieplanowanych ciąż u kobiet stosujących implant i dziurawiec. Stąd zaleca się, aby kobiety, które stosują pigułki zawierające wyłącznie progesteron lub posiadają implant, unikały dziurawca.
Ważne jest jednak to, iż nie zauważono związku pomiędzy hormonalną wkładką maciczną, czy niehormonalną, miedzianą wkładką, wstrzykiwanymi środkami antykoncepcyjnymi a stosowaniem dziurawca.
Dziurawiec - interakcje z lekami
Uważaj na dziurawiec, jeśli zażywasz leki przeciwdepresyjne. Należą do nich zarówno selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), takie jak citalopram i sertralina. Jak i inhibitory monoaminooksydazy (IMAO), takie jak fenelzyna, które są rzadziej przepisywane.
Głównym zadaniem opisanych środków farmakologicznych jest wyrównanie poziomu konkretnych neuroprzekaźników, a w szczególności takich jak serotonina i noradrenalina. To one powiązane są ze znacznym spadkiem nastroju obecnym w czasie depresji.
Choć wciąż nie ustalono, jak dziurawiec może wpływać na działanie tych leków, to ze względu na potencjalne ryzyko wpływu na neuroprzekaźniki, należy zrezygnować z jego suplementacji. Łączenie ziół z psychotropami wiąże się z ryzykiem zespołu serotoninowego. Przypominamy, że tego typu stan powoduje drżenie mięśni, dezorientację, pocenie się oraz nieregularne bicie serca.
Jakich leków nie można łączyć z dziurawcem?
Kolejną grupą medykamentów, która wchodzi w interakcje z dziurawcem, są leki przeciwmigrenowe, czyli triptany, takie jak sumatryptan. Tego typu substancje oddziałują na receptory serotoniny. Dzięki temu dochodzi do zwężenia w naczyniach krwionośnych i migrenowe bóle głowy powoli ustępują.
A zatem podobnie jak w przypadku leków przeciwdepresyjnych łączenie tryptanów z dziurawcem zwiększa ryzyko zespołu serotoninowego. To jednak nie koniec listy. Wspomnianych ziół nie należy łączyć także z lekami przeciwpadaczkowymi, gdzie występują takie substancje jak karbamazepina i fenytoina. W przeciwnym razie może dojść do obniżenia skuteczności leku i chora osoba jest narażona na ryzyko ataku padaczki.
Kiedy nie wolno pić dziurawca?
Zrezygnuj z picia dziurawca jeśli przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe. Jedną z najczęściej przepisywanych substancji jest warfaryna. Natomiast niektóre badania kliniczne sugerują, że dziurawiec poprzez wpływ na pracę wątroby przyczynia się do rozkładu leku.
A zatem ostatecznie pacjenci są bardziej narażeni na nieskuteczne działanie leku oraz wystąpienie zakrzepicy żył głębokich, czy powstawaniu zakrzepów na skutek migotania przedsionków.
Ostatnią grupą leków, która może wchodzić w interakcje z dziurawcem, są niektóre preparaty przeciwwirusowe stosowane w leczeniu HIV. Mowa o wykorzystywaniu takich substancji jak lopinawir/rytonawir i efawirenz. Stosowanie dziurawca może zaburzać skuteczność leczenia, stąd jeśli zdecydujesz się na suplementację lub picie ziół, konieczne jest regularne sprawdzanie poziomu wiremii.