Uważaj na „cukierki w lesie”. Mieszkańcy kilku województw dostali ostrzeżenia RCB
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła alerty do mieszkańców kilku rejonów Polski. Aktualnie ostrzegawcze SMS-y otrzymały osoby z następujących województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego oraz części kujawsko-pomorskiego. Czemu służy aktualny alert?
RCB ostrzega mieszkańców kilku województw
W kilku województwach tj. w województwie lubelskim, województwie mazowieckim, województwie podlaskim i częściowo województwie kujawsko-pomorskim, mieszkańcy otrzymali wiadomości ostrzegające przed zrzucaniem do lasów szczepionek dla lisów.
Szczepionki dla lisów w lasach
Są to szczepionki przeciwko wściekliźnie. Należy zachować ostrożność oraz pilnować zwierząt domowych, aby nie miały kontaktu ze szczepionką, która może być dla nich "apetyczna", gdyż umieszczana jest w specjalnej przynęcie.
Oprócz szczepionek zrzucanych z samolotów, w niektórych rejonach szczepionki będą wykładane ręcznie przez odpowiednie służby. Ostrożność należy zachować zarówno w tygodniu działań, jak i przez dwa kolejne tygodnie.
"Uwaga! W dniach 4-17.04 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj szczepionki! Nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!” - czytamy w aktualnym alercie RCB.
Szczepienie, jak podaje strona rządowa, "wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki RABADROP umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka lub kwadratu, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym".
Nie dotykaj szczepionek rozłożonych w lasach
W biurze wojewody mazowieckiego przekazano informacje, że "każdy, kto miałby styczność ze szczepionką, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii".
Wscieklizna zawsze kończy się śmiercią
Wścieklizna to groźna choroba odzwierzęca. W Polsce to właśnie lis rudy jest jej rezerwuarem. Wścieklizna wciąż należy do chorób nieuleczalnych i śmiertelnych.
Dane WHO podają, że każdego roku na wściekliznę umiera 60 tys. ludzi. Większość ofiar mieszka w Afryce i Azji.
CZYTAJ TEŻ: RCB radzi, co robić w razie wybuchu i ewakuacji. "Bądźcie gotowi na każdą ewentualność"
Wirus wścieklizny jest wysoce oporny na niskie temperatury. Do zakażenia może dojść przez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z błoną śluzową albo uszkodzoną skórą ofiary np. w przypadku pogryzienia.
Podejrzewa się, choć nie jest to w pełni udowodnione, że możliwe jest zakażenie przez wdychanie aerozolu odchodów chorych nietoperzy.