Uważaj, jeśli zażywasz te leki. Przebywanie na słońcu może skończyć się udarem
Podczas upałów bardzo ważne jest to, jak reaguje nasz organizm radzi sobie z wysokimi temperaturami. Przypominamy, że przyjmując określone leki, możemy mocniej odczuwać skutki ciepła. Co więcej, jesteśmy bardziej narażeni na wystąpienie udaru cieplnego, który może skończyć się kalectwem lub śmiercią. Zdradzamy szczegóły.
Często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że określone leki wpływają na nasz organizm wielopoziomowo. A zatem nie tylko wspomagają walkę z chorobą, ale również w określonych warunkach pogodowych mogą wpływać na nasze samopoczucie.
Bierzesz te leki? Możesz poczuć się gorzej w upalne dni
Jako pierwsze leki, na które należy zwrócić uwagę w trakcie upałów, należy wymienić preparaty o charakterze moczopędnym. Powód jest prosty, szybciej pozbywamy się wody, która jest tak potrzebna w gorące dni. Stąd mogą pojawić się różne dolegliwości np. silne bóle głowy, lub dojść do odwodnienia.
Kolejną grupą leków, która może zwiększać nadwrażliwość na wysokie temperatury, są preparaty na choroby serca i nadciśnienie. Chodzi o to, że tzw. beta-blokery zmniejszają zdolność serca do pompowania krwi. A to z kolei może przyczyniać się do osłabienia zdolności organizmu do odprowadzania ciepła. Przez co upały stają się dla chorego jeszcze bardziej dotkliwe lub może dojść do udaru cieplnego.
Medykamenty służące do leczenia zaburzeń zdrowia psychicznego także mogą przyczyniać się do pogorszenia samopoczucia, poprzez zakłócenia zdolności organizmu do regulowania temperatury ciała. Dlatego jeśli borykamy się z poniższymi grupami chorób, a upalne dni są nie do zniesienia, należy skontaktować się z lekarzem oraz zrezygnować z długiego przebywania na słońcu.
- choroby sercowo-naczyniowe,
- nadrekatywny pęcherz,
- nietrzymanie moczu,
- POChP,
- schizofrenia,
- zaburzenia lękowe,
- inne choroby i zaburzenia na tle psychicznym.
Natomiast substancje, które leczą nasze schorzenia, ale w trakcie upałów mogą nasilać odczuwanie wysokich temperatur to m.in:
- furosemid, hydrochlorotiazyd, oksybutynina i benztropina (choroby układu moczowego),
- beta-blokery np. metoprolol i propranolol (choroby układu krążenia),
- risperidon i olanzapina (choroby psychiczne).
Jak sobie radzić z upałami i chorobą jednocześnie?
Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie wolno nam odstawiać leków, czy samodzielnie rezygnować z przyjmowania określonej dawki. Natomiast skoro wiemy już, że przyjmowanie określonej grupy leków może nasilać skutki upałów, to łatwiej zrozumieć skąd biorą się nasilone dolegliwości w gorące dni. Aby im zapobiec, należy przede wszystkim zadbać o prawidłowy poziom nawodnienia. Warto także w tych dniach ograniczyć spożywanie kawy i zrezygnować z alkoholu, ponieważ tego rodzaju płyny przyczyniają się do odwodnienia.
Zadbajmy o przewiewną odzież. W trakcie upałów ubierajmy wyłącznie odzież stworzoną z naturalnych materiałów takich jak wiskoza, bawełna, czy len. Dzięki temu nasze ciało łatwiej odprowadza ciepło. Pot wsiąka w tkaninę, która szybko wysycha, a w przypadku syntetycznych tkanin zatrzymujemy ciepło i schładzanie jest bardzo utrudnione.
Kolejnym dobrym pomysłem jest schładzanie pomieszczeń przy pomocy wiatraka, ale tuż przed nim należy postawić miskę z zimną wodą lub lodem. Warto także zasłonić okna, by promienie słońca nie nagrzewały dodatkowo pomieszczenia. Mamy kilka innych rad, które pomagają schłodzić pomieszczenie, a szczegóły znajdują się TUTAJ.