Uwaga na żmije. Wypadek w Beskidzie Śląskim: "Był we wstrząsie anafilaktycznym"
Mężczyzna został ukąszony przez żmiję w pobliżu szczytu Kiczory w Beskidzie Śląskim. Kiedy zespół ratowniczy dotarł na miejsce, poszkodowany znajdował się już w stanie wstrząsu anafilaktycznego.
Podczas zwiedzania malowniczych krajobrazów górskich, nie zapominajmy zerknąć czasem na ścieżkę pod naszymi stopami. W tym sezonie obserwuje się obfity wzrost liczby żmij na szlakach. Ich jad może stanowić śmiertelne zagrożenie nie tylko dla osób z alergią, ale również dla seniorów oraz dzieci.
Żmija zygzakowata ukąsiła turystę
Ostatnia interwencja ratowników ratująca życie turysty miała miejsce w Beskidzie Śląskim. Turysta w okolicach szczytu Kiczory w Beskidzie Śląskim prawdopodobnie nadepnął na żmiję. - Kiedy koledzy dotarli na miejsce, poszkodowany był już we wstrząsie anafilaktycznym, więc była do to sytuacja dość poważna, z kategorii "ładuj i jedź" - opisał w rozmowie z "Wydarzeniami" Polsatu ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR Wojciech Troszok.
Ratownicy poinformowali, że mężczyzna wymiotował i nie reagował. Szybko został przewieziony do szpitala. "Pacjent miał dużo szczęścia. Możliwe, że gdyby pomoc nie przyszła odpowiednio szybko, mogłoby dojść u niego do zatrzymania krążenia" - napisano w komunikacie w mediach społecznościowych.
Ukąszenie żmii pierwsza pomoc
Ukąszenie przez żmiję stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Kluczowym elementem postępowania jest zapewnienie bezpieczeństwa ofierze i ratownikowi, ograniczenie absorpcji jadu (unieruchomienie kończyny, unikanie aktywności fizycznej poszkodowanego), natychmiastowe wezwanie służb ratunkowych, jak najszybsze podanie antytoksyny (szczególnie u dzieci; wymagany jest transport do szpitala) oraz terapia wspierająca (zarówno objawów powodowanych przez jad, jak i ewentualnej reakcji anafilaktycznej lub rzekomoanafilaktycznej).
Postępuj według poniższych 6 zaleceń, oczekując na pomoc medyczną:
- Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych osób zaangażowanych w zdarzenie (najbezpieczniej jest oddalić się od miejsca incydentu, aby uniknąć ryzyka dodatkowych ukąszeń).
- Zachowaj opanowanie, większość ukąszeń przez węże nie stanowi zagrożenia dla życia.
- Staraj się nie poruszać częścią ciała, która została ukąszona, minimalizuj wszelki ruch, co pozwoli spowolnić absorpcję toksyn.
- Wezwij służby ratownicze.
- Usuń z okolicy ukąszenia wszelką odzież czy biżuterię, która mogłaby powodować ucisk, zwłaszcza w sytuacji pojawienia się obrzęku.
- Jeżeli to możliwe, dokonaj przemywania miejsca ukąszenia wodą z mydłem lub czystą wodą - jednak najważniejsze jest nawiązanie szybkiego kontaktu z służbami ratunkowymi.
Czy żmija zygzakowata jest jadowita?
Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem w Polsce. Gatunek ten jest pod ochroną w naszym kraju.