Utrata masy ciała powinna stać się głównym celem leczenia cukrzycy typu 2
Utrata masy ciała o 15% lub więcej powinna stać się głównym celem leczenia cukrzycy typu 2. Proponowana strategia została opublikowana w The Lancet i zaprezentowana na dorocznym spotkaniu Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą (EASD), które odbyło się w tym roku w Internecie.
Okazuje się, że utrata wagi o 15% lub więcej może spowolnić rozwój cukrzycy typu 2, a nawet odwrócić wiele przypadków i złagodzić powikłania. Nie jest to jednak rozwiązanie, które może zastosować każdy.
„Proponujemy, aby w przypadku większości pacjentów z cukrzycą typu 2 bez chorób sercowo-naczyniowych, głównym celem leczenia było opanowanie kluczowej nieprawidłowości i przyczyny choroby: otyłości”, stwierdził współautor artykułu dr Ildiko Lingvay z University of Texas Southwestern Medical Center.
„Takie podejście przyniosłoby dodatkową korzyść w postaci zajęcia się nie tylko wysokim poziomem cukru we krwi, ale innymi powikłaniami związanymi z otyłością, takimi jak stłuszczenie wątroby, obturacyjny bezdech senny, choroba zwyrodnieniowa stawów, wysokie ciśnienie krwi i podwyższony profil tłuszczów we krwi, a tym samym znacznie większy wpływ na ogólny stan zdrowia osoby niż samo zarządzanie poziomem cukru we krwi.” - dodał.
„Wykazano, że leczenie otyłości w celu osiągnięcia trwałej utraty 15% masy ciała ma duży wpływ na progresję cukrzycy typu 2, a nawet powoduje remisję cukrzycy u niektórych pacjentów” – dodaje współautorka dr Priya Sumithran z University of Melbourne w Australii.
Skuteczność metody, jaką była utrata wagi w kontekście leczeniu cukrzycy typu 2 badano na kilka sposobów. Pierwszym z nich było badanie DiRECT, którego celem była intensywna zmiana stylu życia pacjentów z nadwagą lub otyłością i cukrzycą typu 2 trwającą krócej niż 6 lat. U osób, które straciły 15 kg lub więcej przy średniej wyjściowej wadze 100 kg wykazano remisję cukrzycy typu 2 po 2 latach u 70% osób.
Badania nad chirurgią otyłości także wykazały korzyści dla pacjentów z cukrzycą typu 2 i otyłością – zmniejszając potrzebę stosowania leków obniżających poziom glukozy w ciągu kilku dni po zabiegu i poprawiając wiele wskaźników zdrowia w perspektywie długoterminowej.
W artykule opisano także terapie lekowe pomocne w kontrolowaniu wagi. Pięć leków zostało zatwierdzonych przez jeden lub więcej organów regulacyjnych na całym świecie do celów przewlekłej kontroli masy ciała.
40-70% pacjentów z cukrzycą typu 2 ma jedną lub więcej cech insulinooporności, co oznacza, że ich choroba napędzana jest przez znaczną ilość tkanki tłuszczowej. U osób z nadwagą i cukrzycą typu 2 można także zaobserwować wysokie ciśnienie krwi i stłuszczenie wątroby.
„W tej populacji proponujemy cel leczenia polegający na całkowitej utracie masy ciała o co najmniej 15%, z zamiarem nie tylko poprawy kontroli poziomu cukru we krwi.To także najskuteczniejszy sposób na zakłócenie podstawowej patofizjologii cukrzycy typu 2, a tym samym na zmianę jego przebiegu w dłuższej perspektywie i zapobieganie związanym z nim powikłaniom metabolicznym.”
Polecany artykuł:
Autorzy badania podkreślają, jak istotną rolę w leczeniu cukrzycy typu 2 pełni utrata wagi. Taka inicjatywa powinna być napędzana aktualizacją wytycznych dotyczących leczenia, aby uwzględnić znaczną, trwałą utratę masy ciała jako główny cel leczenia tych pacjentów.
Badacze dodają także, że systemy opieki zdrowotnej powinny koncentrować się na korzyściach płynących ze zmniejszenia otyłości w zapobieganiu lub kontrolowaniu tej choroby, a nie na wyższych kosztach leczenia osoby z postępującą cukrzycą typu 2 i nagromadzeniem powikłań, które mogą towarzyszyć schorzeniu.