Urodzeni w tych latach częściej chorują na nowotwory. Wskazano konkretne daty

2024-06-14 12:15

Pokolenie to grupa osób, która urodziła się w podobnym czasie. Do generacji X należą osoby urodzone w latach 1965-1980. Para biostatystyków z Amerykańskiego Narodowego Instytutu Raka odkryła, że jej przedstawiciele mogą być bardziej podatni na różne rodzaje nowotworów.

Urodzeni w tych latach częściej chorują na nowotwory. Wskazano konkretne daty
Autor: fot. Getty Images Urodzeni w tych latach częściej chorują na nowotwory. Wskazano konkretne daty

Pokolenie X bardziej narażone na raka? Nowe badanie

Generacja X lub pokolenie X to osoby, które urodziły się w latach 1965-1980, co oznacza, że są dziećmi tak zwanej generacji "baby boomerów". Pokolenie łączy wiele rzeczy, jednak według pary biostatyków z Amerykańskiego Narodowego Instytutu Raka, pokolenie x ma cechę wspólną, której lepiej nie mieć. Jak odkryła para badaczy, przedstawiciele tego pokolenia są bardziej podatni na wiele rodzajów nowotworów niż ich dziadkowie czy rodzice. 

Badanie, które pojawiło się na łamach czasopisma JAMA Network Open było owocem pracy Philipa Rosenberga i Adalberto Miranda-Filho. Przeanalizowali oni częstość występowania nowotworów w wielu grupach ludzi według wieku. Do tego skorzystali z danych z 13-rejestrowej bazy danych programu Surveillance, Epidemiology, and End Results.

Na początku naukowcy starali się porównać po prostu wyniki zdrowotne kilku pokoleń ludzi urodzonych w Stanach Zjednoczonych. Zaczynając od pokolenie wyży demograficznego do pokolenia X.

Ich praca skupiła się głównie na prawdopodobieństwu wystąpienia u osób danego pokolenia nowotworu dowolnego typy. W tym celu przeanalizowali dane dotyczące osób, u których rozwinął się nowotwór w wieku od 35 do 84 lat. W sumie badacze przeanalizowali dane dotyczące 3,8 miliona osób, u których zdiagnozowano raka.

Tomasz Sz. z Bysiny wmówił dwóm kobietom, że nie mają nowotworu. Leczył je generatorem plazmatycznym. Obydwie umarły

Częstotliwość występowania nowotworów u pokoleń. Badacze zaskoczeni

Para zebrała dane i wykorzystała je do obliczenia częstości występowanie nowotworów u kilku określonych pokoleń amerykanów, a następnie je ze sobą porównała. Stworzyli również wykresy przedstawiające częstość występowania nowotworów w czasie, dla wszystkich osób reprezentowanych w bazie danych w czasie oraz dla innych osób specyficznych dla rasy.

Naukowcy odkryli, że u osób urodzonych w latach 1965-1980 częstej występują nowotwory niż u ich dziadków i rodziców. Co więcej, kobiety urodzone w tych latach są bardziej narażone na białaczkę, chłoniaka nieziarniczego, raka jajnika, trzustki, jelita grubego, macicy, odbytnicy, nerki i tarczycy. Mężczyźni z tej grupy są bardziej narażeni na raka prostaty, odbytnicy, nerek i tarczycy.

Z drugiej strony w tej grupie wystąpiło mniejsze ryzyko zachorowania na inne nowotwory. Na przykład kobiety z pokolenia X rzadziej chorowały na raka płuc i szyjki macicy, a u mężczyzn rzadziej występowały chłoniaki nieziarnicze, pęcherzyka żółciowego, wątroby i nowotwory płuc.

Jak zaznaczają naukowcy, wyniki mogły się różnić również pod względem rasy. Na przykład latynoski wykazywały jeden z największych skoków ryzyka w porównaniu z poprzednimi pokoleniami jakiejkolwiek innej grupy.

Sonda
Uważasz, że należysz do Gen Z?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki