Upały szkodzą sercu. Tak ochronisz je przed gorącem
Chociaż lato to dla wielu osób ulubiona pora roku, może być też bardzo niebezpieczna. Problemy kardiologiczne w czasie upałów to prawdziwa zmora dla lekarzy i pacjentów. Jak zadbać o swoje serce i chronić je latem przed szkodliwym wpływem wysokich temperatur?
Upały szkodzą sercu
Naukowcy zauważyli, że w ostatnich latach przybywa osób, które latem chorują – i nierzadko umierają – na serce. Choć wysokie temperatury nigdy nie były sprzymierzeńcami sercowców i seniorów, jednak zmiany klimatu dołożyły do tego swoją cegiełkę.
Zgodnie z ustaleniami poczynionymi podczas badań, których wyniki opublikowano w piśmie medycznym „BMJ Open”, średni wzrost temperatur już o 1°C w porze nocnej, powodował ponad 3 proc. więcej zgonów z w powodów kardiologicznych.
Z kolei w „World Journal of Cardiology” podano, że zmiany klimatu powodują m.in. wzrost zachorowań na chorobę niedokrwienną serca. Ponadto, lato sprzyja zwiększonej gęstości krwi wskutek odwodnienia. Osoby starsze i chore na serce pod wpływem temperatury mogą mieć też problemy z ciśnieniem.
Zdaniem naukowców w dalszej perspektywie takich problemów będzie tylko przybywać, ponieważ obserwowany jest globalny wzrost temperatur. Dlatego tak ważne są informacje, jak latem chronić swoje serce.
Jak pomóc sercu w czasie upału? Po pierwsze - nawodnienie
Należy pamiętać o właściwym nawadnianiu organizmu. Dlatego warto stale nosić przy sobie małą butelkę, najlepiej z filtrem, aby móc w razie potrzeby uzupełnić zapas wody. Przy wysokich temperaturach wskazane jest wypijanie nawet trzech litrów na dobę, a dwa litry to absolutne minimum.
Jednak nie należy od razu „wlewać” w siebie całej butelki wody, gdyż to spowoduje jej szybkie wydalenie. Lepiej przyjmować płyny po łyku, przez cały dzień. Jeśli nie przepadamy za smakiem samej wody, do dyspozycji mamy zioła i warzywa, które znajdziemy nawet we własnym ogródku, np. plasterek ogórka lub listek mięty.
Można sięgnąć też po cytrynę, pomarańczę czy starty korzeń imbiru, który gwarantuje orzeźwienie i lepsze trawienie. Warto też pamiętać, że słodkie soki czy gazowane napoje nie dają optymalnego nawodnienia.
Ruch sprzyja prawidłowemu krążeniu
Chociaż upał może sprawiać, że chętnie siedzimy w domu lub w cieniu, w błogim lenistwie, nie zapominajmy o spacerach, które są być nieodzowne dla prawidłowego funkcjonowania układu krążenia. Rano, zanim zrobi się gorąco, albo wieczorem, gdy temperatura spadnie, warto przejść się dla zdrowia.
Możemy zadbać o układ krążenia, również siedząc w wygodnym fotelu. Pamiętajmy, że jeśli przyjmujemy pozycję siedzącą, dobrze byłoby ułożyć nogi nieco wyżej i co jakiś czas wstawać, poruszać się lub choćby pedałować na stacjonarnym rowerku. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko niewydolności żylnej, która może przyczynić się do zakrzepicy, a w konsekwencji do zatorowości płucnej, która może skutkować zgonem pacjenta.
Właściwa temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniach
Z kolei najgorętsze godziny lepiej przeczekać w domu. Zadbajmy o odpowiednią temperaturę pomieszczeń, korzystając z dobrodziejstw klimatyzacji. Jeśli w budynku nie ma klimatyzatora, można ratować się, zamykając okna, aby upał nie wdzierał się do wnętrza i wietrząc pomieszczenia od wieczora do rana.
Do tego warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniach. Można stosować profesjonalne nawilżacze albo domowe sposoby jak wieszanie wilgotnych prześcieradeł w oknach.