Ulubione sporty Polaków wcale nie takie oczywiste. Sporo zależy od płci
Nadchodzące igrzyska olimpijskie w Paryżu planuje śledzić 63 proc. rodaków. Rywalizacja sportowa niewątpliwie nas pasjonuje, ale z naszą aktywnością fizyczną jest już gorzej. Co wybieramy, jeśli już się ruszamy? Na czele bieganie i rower, niezależnie od płci. Dalej pojawiają się rozbieżności.
Jak jest z aktywnością fizyczną w Polsce? Chyba najdosadniej skomentował to znany lekarz rodzinny Michał Domaszewski:
- Aż 65 proc. Polaków nie robi nic - nie ćwiczy, nie tańczy, nawet nie pieli ogródka. Pod tym względem gorsi w Europie są od nas tylko Portugalczycy i Grecy, ale i tak ich parametry zdrowotne są lepsze, bo ich dieta jest zdrowsza.
Tak, do aktywności fizycznej wlicza się wszystko: kurs salsy, kopanie piłki z dzieckiem pod blokiem, spacer do pracy. Wciąż wypadamy blado. Nawet jeśli uwzględnić aktualne dane (powyższe odnoszą się do schyłku pandemii COVID-19), nadal dla wielu rodaków "zainteresowanie sportem" oznacza oglądanie go w telewizji.
A jak już coś robimy, to co robimy? Zależy...
Jak często i jaki sport uprawiają Polacy?
W tegorocznym badaniu konsumenckim Sports & Travel Report 2024 Klarny nie ma dużych niespodzianek, chociaż wyniki są bardziej optymistyczne niż dane, na które powoływał się lek. Michał Domaszewski.
60 proc. badanych przyznaje, że osobiście uprawia sport kilka razy w tygodniu. Ponad 70 proc. ankietowanych deklaruje, że robi to przede wszystkim dla zdrowia, niewielu mniej, że także dla fizycznej formy.
Najbardziej popularne dyscypliny w Polsce to jazda na rowerze oraz bieganie. Rower wybiera ok. 70 proc. aktywnych, bieganie 66 proc.
Ulubiona aktywność Polaków - co jeszcze na podium
Rower i bieganie wybierają najczęściej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Na trzecim miejscu pojawiają się różnice. Panie na podium umieściły jeszcze fitness (47 proc.). Dla panów numerem trzy jest piłka nożna.
Rośnie zainteresowanie siłownią wśród przedstawicieli pokolenia Z. Połowa z korzystających nabyła członkostwo w klubie fitness w ostatnim roku.
Młodzi najwyraźniej chcą się ruszać, a plany zamieniają w czyny.
Dlaczego Polacy nie uprawiają sportu?
Chociaż można być aktywnym bez obciążania budżetu, aż 37 proc. badanych deklarowało, że to wysokie koszty powstrzymują nas od uprawiania sportu. Podobna grupa stwierdziła, że przeszkodą jest przede wszystkim brak czasu.
17 proc. respondentów rocznie przeznacza na aktywność fizyczną między 300 a 500 zł. Niespełna 10 proc. przyznało się do wydatków powyżej 2000 zł.
Sport na kanapie
Zbliżające się igrzyska olimpijskie w Paryżu 63 proc. Polaków planuje śledzić przed telewizorem.
Podobne plany mają też inni Europejczycy. Rozgrywki na szklanym ekranie będzie śledzić 70 proc. Włochów, 60 proc. Hiszpanów i tyle samo proc. Francuzów.