Nie uwierzysz, co może się stać po ugryzieniu pająka. Sprawdź, jakie są objawy

2024-07-22 14:18

Czym grozi ugryzienie pająka? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Większość znanych gatunków pająków nie powoduje trwałych obrażeń, a ich ugryzienia są niegroźne dla człowieka. Istnieją jednak gatunki, które mogą wywołać poważniejsze reakcje. Sprawdź, które spośród niebezpiecznych pająków bywają widywane w Polsce.

Ugryzienie pająka skończyło się zakrzepicą. Ten gatunek spotkasz również w Polsce
Autor: GettyImages Ugryzienie pająka skończyło się zakrzepicą. Ten gatunek spotkasz również w Polsce

Pająk pustelnik brunatny - skutki ugryzienia

45-latek z amerykańskiego Michigan został ugryziony przez pająka z rodziny Sicariidae, pustelnika brunatnego (Loxosceles reclusa). Przedstawicieli tego gatunku widywano też w Europie m.in. u naszych zachodnich sąsiadów, w Niemczech.

Wiadomo, że sporadycznie bywa spotykany w Polsce. Może podróżować po świecie np. w skrzynkach z tropikalnymi owocami. Ekspansja tego gatunku wiąże się również m.in. z ocieplaniem klimatu, co oznacza, że coraz więcej miejsc na świecie staje się dla niego przytulnym, ciepłym domem.

Wystawa pająków i skorpionów w Nowym Sączu

Skutki ukąszenia przez pająka pustelnika - martwica tkanek

Ukąszenie tego pająka może powodować m.in. gnicie i martwicę tkanek. Inne skutki ugryzienia przez pustelnika brunatnego to m.in. bóle głowy, mdłości, podwyższona temperatura.

Pustelnik brunatny ma zwykle od 16 do maksymalnie 30 mm. Jego charakterystyczną cechą jest brązowe umaszczenie, któremu zawdzięcza nazwę. Jest lekko włochaty. Spogląda na świat trzema parami oczu.

Choć uważa się, że nieatakowany nie gryzie, niestety – za atak może wziąć przypadkowe siadanie czy przebywanie w miejscu, które obrał sobie za swoją kryjówkę. Takim miejscem może być szuflada, szafa albo twoja pościel.

Przypadek nawracającej zakrzepicy po ugryzieniu pająka

Pogryziony przez pająka 45-latek zgłosił się na oddział szpitalny z silnym bólem lewej łydki. W miejscu ugryzienia zauważalny był obrzęk. Stan pacjenta był nie najlepszy już w chwili przyjęcia, z uwagi na fakt, że mężczyzna nadużywał alkoholu, palił papierosy, cierpiał z powodu astmy, miał też rodzinne obciążenia związane z chorobami nowotworowymi. Nigdy jednak nie miał choroby zakrzepowo-zatorowej.

Po podaniu leków przeciwzakrzepowych, znieczulających i nawadniających pacjenta wypisano do domu. Wkrótce jednak wrócił na oddział, z objawami zakrzepicy żył głębokich.

Pacjent przeszedł usunięcie skrzepów i założenie stentów. Jednak mimo podjętych zabiegów, problem nawracał. Wprawdzie stwierdzono, że pacjent nie postępował zgodnie z lekarskimi zaleceniami, jednak nawroty choroby kojarzone są również z doświadczonym ugryzieniem przez pająka. To pierwszy odnotowany na świecie podobny przypadek.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki