Uczelnia ojca Rydzyka będzie kształcić lekarzy. Jest zgoda na kolejne kierunki lekarskie
Ministerstwa Edukacji i Nauki wydało zgodę na otwarcie kierunku lekarskiego na dwóch kolejnych uczelniach niemedycznych. Możliwość kształcenia medyków zyskała m.in. toruńska Akademia Kultury Społecznej i Medialnej założona przez ojca Tadeusza Rydzyka. Jak wyznał duchowny, "trzeba pomóc we właściwym kształtowaniu".
Kierunek lekarski na kolejnych uczelniach
18 września Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało nowe wieści na temat uruchomienia kierunków medycznych na kolejnych uczelniach. "Miło nam poinformować, że stale zwiększamy liczbę miejsc na studiach na kierunkach lekarskich" – czytamy we wpisie udostępnionym na platformie X (dawniej Twitter).
To oznacza, że od nowego roku akademickiego będą kształcić medyków Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich oraz Akademia Kultury Społecznej i Medialnej. Założycielem tej drugiej uczelni jest jeden z najbardziej znanych kapłanów w Polsce – ojciec Tadeusz Rydzyk.
Uczelnia ojca Rydzyka ogłosiła rekrutację
W kwietniu duchowny przekazał w rozmowie na antenie Radia Maryja, że toruńska uczelnia złożyła wniosek o możliwość otwarcia kierunku lekarskiego. Procedura przebiegła pomyślnie. Już w środę (20 września) ruszy rekrutacja na studia medyczne – przekazał dr n. med. Rafał Spachacz, kierownik Instytutu Nauk o Zdrowiu AKSiM w Toruniu. Kierunek ma wystartować już w październiku. Utworzono w sumie 60 miejsc.
– Trzeba kształcić intelekt i osobowość, pomóc we właściwym kształtowaniu. Dlatego złożyliśmy dokumenty. Będziemy robili nabór. Wierzymy, że dostaniemy zgodę. Chcielibyśmy zacząć od października – stwierdził Rydzyk.
Do tej pory na liście dostępnych kierunków uczelni toruńskiej było pielęgniarstwo - zarówno studia licencjackie, jak i magisterskie.
Politechnika Bydgoska też wykształci lekarzy
Z ustaleń Polskiej Agencji Prasowej wynika, że Politechnika Bydgoska planuje uruchomić studia na kierunku lekarskim od 2024 roku. Ma już zapewnioną bazę kliniczną. Ponadto wiosną Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła uchwałę intencyjną o przekazaniu jej – po uzyskaniu zgody MEiN na uruchomienie kierunku – Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy.
Uczelnia nawiązała współpracę z 11 szpitalami i placówkami medycznymi. Swoją gotowość do kształcenia lekarzy zgłosiło ponad 150 nauczycieli akademickich, w tym ponad 120 medyków. W tym gronie znajduje się ośmiu profesorów, 12 doktorów habilitowanych i 91 doktorów.
Polecany artykuł: