Uboczny efekt jedzenia szparagów. Sprawdź, czy też go czujesz!

2020-05-13 11:23

Dla wielu osób wiosenny obiad bez szparagów na stole to nie obiad. Uwielbiamy je za niezwykły smak, cenne właściwości i to, że można jeść je, nie martwiąc się o kalorie, bo szparagi mają ich niewiele. Jednak ich jedzenie może skutkować niezwykłym efektem ubocznym. Czy też go czujesz?

szparagi
Autor: Getty Images

Chodzi o zapach moczu, który u wielu osób po zjedzeniu szparagów znacząco się zmienia. Jednak nie u każdego, i nie w takim samym stopniu.

Jak czytamy na portalu Livescience, na dziwny zapach moczu po zjedzeniu szparagów zwracał uwagę jeden z ich największych fanów, Marcel Proust pisząc ironicznie, że po zjedzeniu szparagów jego nocnik pachnie jak "wonne naczynie" - ironicznie, bo każdy, kto kiedykolwiek poczuł ten zapach wie, że z perfumami ma on niewiele wspólnego.

Danielle Reed, dyrektorka stowarzyszenia Monell Chemical Senses Centre w Filadelfii i autorka badania z 2011 roku opublikowanego w czasopiśmie Chemical Senses na temat tego, jak ludzki organizm wytwarza ten charakterystyczny zapach, przyznała, że jej mocz po zjedzeniu zapachów czasem pachnie jak zupa warzywna, a czasem - jak zupa kapuściana. Jednak większości ludzi, którzy go czują, przypomina nieprzyjemny zapach siarki.

Dlaczego mocz po zjedzeniu szparagów tak dziwnie pachnie? Ma to związek z procesami metabolicznymi. W szparagach jest dużo kwasu szparagowego, który pod wpływem procesów zachodzących w trakcie trawienia "rozpada się" na związki zawierające siarkę, w tym metanotiol.

Nie każdy jednak będzie wyczuwał ten zapach: jak udowodniły badania wspomnianej już Danielle Reed, to, czy wyczujemy zapach siarki w moczu po zjedzeniu szparagów, czy też nie, zależy od naszych genów, sterujących pracą receptorów węchowych.

Wcześniejsze badania przeprowadzone przez firmę zajmującą się sekwencjonowaniem DNA dowiodły, że geny osób, które czują dziwny zapach moczu po szparagach nieco różnią się od genów tych, którzy go nie wyczuwają (chodzi o drobną różnicę w chromosomie 1).

Jak udowodniła badaczka, są też ludzie, u których zapach moczu po zjedzeniu szparagów zupełnie się nie zmienia  - tak było u 8 proc. osób, które badała Danielle Reed.

Koronaporadnik Adama Federa "Będzie dobrze": Koronomoda
Sonda
Czy lubisz szparagi?

Polecamy także:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki