Tysiące Polek zyskają darmowe leczenie. Przełomowa decyzja resortu zdrowia
Wielomiesięczne, a dla niektórych wieloletnie starania przyniosły efekt! Kobiety w Polsce cierpiące na endometriozę mogą odetchnąć z ulgą. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o przełomowej decyzji, która realnie wpłynie na poprawę jakości ich życia. Już od lipca leczenie endometriozy będzie finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Informację o planowanych zmianach resort zdrowia przekazał w niedzielę na platformie X. Jak podkreślono, prace nad standardem kompleksowej opieki nad pacjentkami z endometriozą są na ukończeniu.
"Już w kwietniu projekt rozporządzenia trafi do konsultacji społecznych, a od lipca tego roku nowe świadczenie będzie finansowane przez NFZ" - czytamy w komunikacie.
Decyzja ta zbiega się z obchodzonym 30 marca Dniem Budowania Wiedzy o Endometriozie, który ma na celu zwiększenie świadomości na temat objawów, możliwości leczenia oraz wyrażenie solidarności z kobietami dotkniętymi tą chorobą.
Koniec z bagatelizowaniem bólu! Darmowe leczenie endometriozy
Ministerstwo Zdrowia przypomina, że silny ból miesiączkowy może być jednym z objawów endometriozy. Dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować bólu i reagować, zgłaszając się do lekarza ginekologa. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie mogą znacząco poprawić komfort życia pacjentek.
Szefowa MZ Izabela Leszczyna w TVN24 zapowiedziała przesłanie do konsultacji projektu rozporządzenia dotyczącego świadczeń finansowanych z budżetu państwa w zakresie leczenia szpitalnego. Ministra zapewniała, że od 1 lipca będzie można w Polsce leczyć endometriozę dzięki finansowaniu z Narodowego Funduszu Zdrowia. Dodała, że powstanie centrum leczenia endometriozy.
Czym jest endometrioza i jak ją rozpoznać?
Endometrioza występuje wtedy, gdy endometrium (błona śluzowa naturalnie wyściełająca jamę macicy) rozrasta się poza jamę macicy, w jamie otrzewnej, jajnikach, jajowodach. Towarzyszy jej ból w podbrzuszu, zwłaszcza podczas menstruacji, oraz zaburzenia płodności. Szacuje się, że cierpi na nią nawet co trzecia kobieta na świecie.
Komórki błony śluzowej trzonu macicy u kobiety chorującej na endometriozę mogą tworzyć tzw. ogniska endometrialne zlokalizowane w jajnikach, jelitach, układzie moczowym lub w otrzewnej. Reagują na zmiany hormonalne podobnie jak zdrowo ułożone komórki. Organizm kobiety jest wtedy w ciągłym stanie zapalnym. Może wtedy dochodzić do wewnętrznych krwawień, rozwoju bolesnych guzków oraz tworzenia się blizn, zrostów i zniekształceń.
O endometriozie może świadczyć m.in.:
- Bardzo bolesne miesiączkowanie
- Ból podczas stosunków seksualnych
- Przewlekły ból w obrębie miednicy
- Ból podczas oddawania moczu lub wypróżnienia
- Występowanie wzdęć i nudności
- Trudność z zajściem w ciążę
